Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Právo

Maturitní strašák povinný nebude

Vláda je proti zavedení povinné maturity z matematiky. Ve středu podpořila návrh ministra školství Roberta Plagy (za ANO) na zrušení plánu, podle něhož měli poprvé povinně z matematiky maturovat gymnazisté v roce 2021 a další středoškoláci o rok později.

Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Právo
Maturitní strašák povinný nebude

Vzhledem k tomu, že tento návrh už delší dobu prosazují politici napříč spektrem, je pravděpodobné, že povinná maturitní matematika skutečně nebude.

Studentům zůstane možnost volby mezi matematikou a cizím jazykem. Maturitní matematika je dlouhodobě strašákem na středních školách, protože z ní každoročně propadá zhruba pětina těch, kteří si ji k maturitě vyberou.

Plaga: Je třeba, aby Sněmovna zaujala rychlé stanovisko

Vláda požádala, aby poslanci novelu projednali ve zrychleném procesu.

„Je třeba, aby Sněmovna zaujala rychlé stanovisko, aby nejistota byla odstraněna,“ řekl Plaga. Podle něj jde o studenty a jejich rodiče. Ministr soudí, že je třeba nejprve zlepšit kvalitu výuky matematiky, a až potom případně uvažovat o zavedení povinné zkoušky.

Od jara 2021 by se podle návrhu novely školského zákona měla státní maturita omezit také jen na didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky z jazyků by se měly vrátit ze státní úrovně zpět do škol. Nadále by měla zůstat možnost výběru povinné maturity z matematiky, nebo cizího jazyka.

Dosud platná norma počítá se zavedením povinné maturity ze tří předmětů, tedy češtiny, cizího jazyka i matematiky, na gymnáziích a lyceích od jara 2021. Ve svém původním návrhu z konce února chtělo MŠMT posunout tento termín na jaro 2022, kdy měla povinnost začít platit pro většinu ostatních maturitních oborů.

Novela počítá podle Plagy se dvěma úrovněmi obtížnosti zkoušky z matematiky. Nyní dělají všichni maturanti státní zkoušku z češtiny a vedle ní si většina vybírá cizí jazyk.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků