Hlavní obsah
 

Lidstvo vyslalo na Mars nejsložitější laboratoř v dějinách

Americká pojízdná robotická laboratoř Curiosity zamířila v sobotu k Marsu, kde má zkoumat jeho povrch. Zatím nejsložitější aparát, který kdy člověk vyslal do meziplanetárního prostoru, vynesla úspěšně do kosmu americká raketa Atlas 5, která tradičně odstartovala z floridského Mysu Canaveral.

 
Lidstvo vyslalo na Mars nejsložitější laboratoř v dějinách

Curiosity, která má na Marsu přistát napřesrok v srpnu po cestě dlouhé 570 miliónů kilometrů, bude pracovat dva roky.

Na rudé planetě mezitím pokračuje ve své misi starší americké vozítko Opportunity, které na ní přistálo už v roce 2004. Jeho mise, stejně jako dalšího robotického vozítka Spirit, měla původně trvat asi tři měsíce, ale přístroje dokázaly pracovat mnohonásobně déle. Spirit sice v květnu 2009 uvízl v písku a v březnu 2010 přestal komunikovat, Opportunity ale funguje dosud.

Curiosity o váze 900 kilogramů a velikosti menšího automobilu je pětkrát větší, než Spirit a Opportunity. Je vybavena kamerami s vysokým rozlišením a laserem schopným zkoumat předměty do vzdálenosti sedmi metrů.

Zatím nejsložitější aparát, který kdy člověk vyslal do meziplanetárního prostoru.

Foto: Reuters

Vozítko má šest kol a dvoumetrové robotické rameno schopné vyvrtat do povrchu Marsu otvory a odebírat vzorky. Aparát také dokáže zaznamenat výskyt metanu, který často doprovází existenci života. Součástí sondy je chemická laboratoř.

Před necelými třemi týdny se Rusko pokusilo vyslat sondu k měsíci Marsu Phobos. Tento přístroj ale na oběžné dráze kolem Země vypověděl poslušnost a na cestu k Marsu se nevydal. Rusko, které se marně snažilo aparát oživit, očekává, že sonda spadne zpátky na zemi v prosinci nebo nejpozději v únoru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků