Hlavní obsah
 

Kolem Země krouží další sada Muskových internetových družic

Americká vesmírná společnost SpaceX poslala v neděli pomocí nosné rakety Falcon 9 na oběžnou dráhu již čtrnáctou várku 60 družic Starlink. Podle podnikatele a miliardáře Elona Muska je tak jeho firma zase o krok blíže k poskytování širokopásmového internetu do míst, kde bylo dosud připojení nespolehlivé, drahé či zcela nedostupné.

 
Kolem Země krouží další sada Muskových internetových družic

Raketa s šedesátkou satelitů odstartovala v neděli ve 14:25 SELČ z Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral. Kolem Země těchto aparátů od SpaceX nyní krouží už přes 830.

Družice se od nosiče zdárně oddělily, jak je velmi dobře vidět na úvodním videu, které zprostředkovala agentura AP. Poté se mohly začít umísťovat na svou příslušnou orbitu.

Opětovné používání raketových stupňů

Ještě předtím se první stupeň rakety Falcon 9, který se teď využil pošesté, po splnění úkolu vrátil na Zemi, když bez problémů dosedl v Atlantském oceánu na firemní přistávací plošině pojmenované Of Course I Still Love You.

Jde o druhé říjnové vynesení Starlinků do kosmu. Jejich počty chce Muskova společnost rychle zvyšovat. Letos plánovala s družicemi startovat každé dva až tři týdny, což ale kvůli odkladům – mimo jiné z důvodu současné epidemie koronaviru či počasí – není možné.

Cílem původně bylo do poloviny roku dosáhnout operačního provozu zaměřeného na zpřístupnění internetu v Kanadě a části Spojených států a v příštím roce ve zbytku světa. Prozatímní plán počítá s rozmístěním asi 12 tisíc družic. SpaceX ale uvažuje o pozdějším rozšíření sítě na celkem 42 000 satelitů.

To se nezamlouvá astronomům, kteří se obávají, že potenciálně vzniklý „kosmický odpad” bude narušovat jejich vědecká pozorování oblohy. Rovněž mohou hrozit srážky s dalšími objekty svištícími kolem naší planety.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků