Hlavní obsah
Nové snímky povrchu planetky Ryugu, které Japonci zveřejnili. Foto: Uncredited, ČTK/AP

Japonská sonda poslala fotografie kamenité planetky Ryugu

Robotické rovery z japonské sondy Hajabusa 2 pořídily na povrchu asteroidu Ryugu snímky, které dokazují, že jeho povrch je kamenitý. To se sice dalo očekávat, nicméně přesto jsou japonští vesmírní vědci a inženýři ze snímků nadšení. Na planetce vzdálené asi 280 miliónů kilometrů od Země je udělaly Rover-1A a Rover-1B.

Nové snímky povrchu planetky Ryugu, které Japonci zveřejnili. Foto: Uncredited, ČTK/AP
Japonská sonda poslala fotografie kamenité planetky Ryugu

Sonda japonské vesmírné agentury JAXA dva „hopsavé robůtky“ posadila na povrch asteroidu Ryugu v pátek 21. září. [celá zpráva]

Úřad zveřejnil nejnovější fotografie na svých webových stránkách ve druhé polovině minulého týdne. Jsou na nich vidět mírně nakloněné, ale detailní záběry kamenitého povrchu pořízené na několika místech asteroidu.

Snímky pořídily dva rovery.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

„Nenacházím slov, abych vyjádřil, jak jsem šťastný, že se nám podařilo uskutečnit mobilní výzkum povrchu asteroidu,“ napsal podle agentury AP manažer projektu Juiči Cuda.

Příští rok v březnu či dubnu sonda vystřelí na asteroid projektil, který vytvoří malý kráter. Z jeho nitra chce JAXA odebrat další vzorek.

Sonda Hajabusa 2 bez lidské posádky letěla do blízkosti asteroidu Ryugu více než tři roky. V září na jeho povrch úspěšně spustila kontejner MINERVA-II 1 se dvěma zmíněnými rovery.

Zhruba kilogramové válcovité aparáty jsou vybaveny kamerami, teplotními senzory, gyroskopem a akcelerometrem, který měří zrychlení. Po povrchu asteroidu zařízení vzhledem k mimořádně nízké přitažlivosti nepopojíždějí, ale poskakují. Každý skok, který trvá 15 minut, umožňuje přesun až o 15 metrů.

Kamenitý povrch asteroidu Ryugu

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Sonda Hajabusa 2 nese ještě kontejner MINERVA-II 2, ve kterém je robot Rover-2, a přistávací modul německé výroby MASCOT. Německé zařízení by mělo dosednout na Ryugu počátkem října, Rover-2 až příští rok.

První sběr vzorků na konci října

S prvním sběrem vzorků z povrchu počítá JAXA na konci října. Při tomto manévru se Hajabusa 2 těsně přiblíží k povrchu a vzorky odebere pomocí sběrné hubice.

Příští rok v březnu či dubnu sonda vystřelí na asteroid projektil, který vytvoří malý kráter. Z jeho nitra chce JAXA rovněž pomocí hubice odebrat další vzorek. Se získaným materiálem se má vrátit na Zemi do konce roku 2020.

Stín japonské sondy Hajabusa2 nad povrchem asteroidu Ryugu

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Sonda Hajabusa-2

Foto: Japanese Aerospace Exploration Agency

Expedice Hajabusa 2 je druhým projektem Japonců zaměřeným na průzkum asteroidů a přepravu vzorků z nich na Zemi. První sondu tamní vědci vypustili v roce 2003. Její let byl úspěšný, byť návrat zkomplikovaly technické problémy. Pouzdro se vzorky nakonec na naší planetě přistálo v polovině roku 2010.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků