Hlavní obsah
Start Falconu9 v Kalifornii Foto: Gene Blevins, Reuters

Falcon znovu vzlétl do vesmíru

Z kalifornské Vandenbergovy základny v sobotu odstartovala k letu na oběžnou dráhu raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Start je prvním od loňského září, kdy jiná raketa stejného typu při předletovém testu explodovala na odpalovací rampě na floridském mysu Canaveral.

Start Falconu9 v Kalifornii Foto: Gene Blevins, Reuters
Falcon znovu vzlétl do vesmíru

Falcon má na oběžnou dráhu vynést deset satelitů společnosti Iridium Communications, které mají rozšířit kapacitu hlasové a datové komunikace na Zemi.

První stupeň nosné rakety deset minut po startu úspěšně přistál na plovoucí plošině v Tichém oceánu. Revoluční techniku vyzkoušela společnost SpaceX popáté, poprvé to bylo při vynesení 1,5 tuny zásob na ISS loni v dubnu. První stupeň by mohl být použit k dalším - podle předpokladů levnějším - startům.

Příčinou havárie z loňského září byla podle expertů exploze nádrže s héliem ve druhém stupni rakety. Společnost SpaceX, jejímž majitelem je podnikatel Elon Musk, se nyní snaží upravit celý palivový systém.

Chtějí vyslat 27 raket

Raketa Falcon 9 explodovala na mysu Canaveral i předloni v červnu, kdy měla na oběžnou dráhu vynést nákladní loď Dragon se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Příčinou byl i tehdy únik hélia.

SpaceX chce letos vyslat na oběžnou dráhu 27 raket, což je trojnásobek loňského počtu. Kromě komerčních projektů je firma i jednou ze dvou společností, které si americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vybral pro přepravu nákladu k ISS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků