Hlavní obsah

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes sužuje lidi

Když vědci v kanadské provincii Alberta roku 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura jménem centrosaurus, všimli si těžce deformované kosti na noze. Objev tehdy připsali zahojené zlomenině, z nových poznatků ale vyplývá, že šlo o nádor kosti - stejný, který dnes postihuje i člověka. Ze zvířete, které žilo před 76 miliony lety, to učinilo prvního známého dinosaura se zhoubným nádorem, píše agentura Reuters.

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes sužuje lidi

Zhruba šest metrů dlouhý, býložravý centrosaurus žil v období křídy. Hlavu mu zdobil dlouhý roh a kostěný límec, podobně jako například známějšímu triceratopsovi.

Na jeho lýtkové kosti však vyrostl „nádor větší než jablko”, jak uvádí paleontolog David Evans z Královského ontarijského muzea v Torontu, který se na studii publikované v odborném časopise Lancet Oncology podílel.

Konkrétně šlo o tzv. osteosarkom, tedy maligní (zhoubný) nádor patřící mezi primární kostní nádory. Vědci na to přišli díky speciálnímu skenování fosilie s vysokým rozlišením.

„Je to poprvé, kdy byl u vzorku dinosaurů diagnostikován osteosarkom - či jakýkoli zhoubný nádor,” cituje Reuters Sepera Ekhtiariho z McMaster University v kanadském Ontariu.

„Tento významný nález dokazuje, že dinosaury nezávisle na tom, jak velcí nebo mohutní se zdají, trápila řada stejných nemocí, které nalezneme u dnešních zvířat nebo u lidí, včetně rakoviny. Dinosauři nám připadají jako mýtické nestvůry, ale byla to skutečná zvířata, která stíhala ošklivá zranění a onemocnění,” doplnil k tomu Evans.

Zabila jej spíše přírodní katastrofa

Příčinou úmrtí pradávného plaza však pravděpodobně nebyla rakovina. Jeho tělo paleontologové objevili společně s pozůstatky stovky dalších centrosaurů, což naznačuje, že uhynul následkem přírodní katastrofy, jako například při záplavách.

„Nádor sice tomuto jedinci mohl snížit pohyblivost, před útoky velkých predátorů ho však chránilo právě stádo,” domnívá se Evans.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků