Hlavní obsah
Fotosyntéza. Ilustrační obrázek Foto: Profimedia.cz

Český vědec změřil, jak se přesně mění energie při fotosyntéze

Karlu Žídkovi z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd (AV ČR) se podařilo přesně změřit, jak se v rostlinách šíří a mění energie při fotosyntéze. Děje se tak podle něj jinak, než se dosud předpokládalo. Při výzkumu spolupracoval s více vědci, mimo jiné s Davidem Bínou z Biologického centra AV ČR. Výsledek měření publikoval časopis Nature Chemistry. Žídek řekl, že využil metodu, která je schopná zaregistrovat i extrémně rychlé procesy, k jakým v rostlinách dochází.

Fotosyntéza. Ilustrační obrázek Foto: Profimedia.cz
Český vědec změřil, jak se přesně mění energie při fotosyntéze

Fotosyntéza je proces, při kterém rostliny přeměňují energii ze slunečního záření na energii chemických vazeb.

„Tento proces využívají zelené rostliny a řada dalších organismů. Věda se mu snaží plně porozumět již více než sto let,” uvedl Žídek. Zajímalo ho, jak se energie šíří a mění. Neměřil přitom energii v celých rostlinách, ale v takzvaných fotosyntetických komplexech, které z nich dokázal extrahovat biolog Bína.

Co se stane za tisícinu bilióntiny sekundy

Žídek pro měření využil metodu ultrarychlé spektroskopie, která umožňuje zaznamenat procesy probíhající v několika femtosekundách (tisícina bilióntiny sekundy – pozn. red.).

„Pro porovnání říkám, že když si člověk vezme stáří vesmíru vůči jedné minutě, tak je to stejný rozdíl, jako jedna minuta proti několika desítkám femtosekund,” poznamenal vědec.

Běžnými detektory tak rychlé procesy měřit vůbec nejde. Podle Žídka se k tomu používá podobný trik jako při focení rychlého pohybu s bleskem. „Jako blesk se využívají krátké pulzy světla,” uvedl.

Vědce mátly vibrace molekul

Dosud si vědci mysleli, že při fotosyntéze se energie šíří jako vlna. Žídek ale ukázal, že tomu tak není – a že to, co vědce zmátlo, byly vibrace zapojených molekul. Ve skutečnosti podle něj ve fotosyntetických komplexech v rostlinách fungují „antény”, které energii zachytí a pošlou na místo, kde se uloží do chemických vazeb.

Žídek se zabývá materiály, které přeměňují světelnou energii na chemickou nebo elektrickou, od roku 2010. Zajímají ho nejen fotosyntetické komplexy, ale také fotovoltaické články. V minulosti se tomuto tématu věnoval při stáži na univerzitě ve švédském Lundu. Nyní pracuje v centru TOPTEC v Turnově, které patří pod Ústav fyziky plazmatu.

Na výzkumu a článku v Nature Chemistry se podílelo celkem osm vědců v čele s Erlingem Thyrhaugem z univerzity v Lundu. Žídek se spolu s dalšími fyziky z týmu věnoval experimentálnímu měření.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků