Hlavní obsah
Sociální antropolog Luděk Brož Foto: Akademie věd ČR

Český vědec dostal grant 50 milionů Kč na výzkum dopadů afrického moru prasat

Sociální antropolog Luděk Brož z Etnologického ústavu Akademie věd ČR letos jako jediný český vědec získal takzvaný konsolidační grant Evropské výzkumné rady (ERC). Podpora ve výši dvou milionů eur (více než 51 milionů korun) jeho týmu umožní zkoumat dopady epidemie afrického moru prasat. Informovala o tom AV ČR v tiskové zprávě.

Sociální antropolog Luděk Brož Foto: Akademie věd ČR
Český vědec dostal grant 50 milionů Kč na výzkum dopadů afrického moru prasat

Africký mor prasat patří k nejzávažnějším chorobám zvířat. Nemoc je rozšířená od Číny po Polsko, vakcína proti ní neexistuje.

Dánsko kvůli ní staví na hranicích s Německem plot, který má zabránit migraci nakažených divočáků. O podobném opatření dříve uvažovalo i Polsko na hranicích s Běloruskem a Ukrajinou.

Prase jako trojský kůň

Brožův tým zkoumá právě širší společenské dopady nemoci, například to, jak se s ní potýkají evropští amatérští lovci, kterých je zhruba sedm milionů. Prase je podle Brože nyní vnímáno jako „trojský kůň“, který šíří nákazu napříč kontinenty.

„Soutěž člověka a divokého prasete o území a zdroje se stala válkou o divoké prase, ve které je ve hře masové vybíjení, uzavřené zóny či hraniční ploty,“ vysvětlil Brož.

Mezinárodní spolupráce

Čtyřiačtyřicetiletý vědec získal doktorát na britské univerzitě v Cambridgi, jako postdoktorand působil na německém Max-Planckově Institutu pro sociální antropologii v Halle. Nyní pracuje v Etnologickém ústavu Akademie věd.

Dlouhodobě se zabývá výzkumem života obyvatel Altajské republiky na Sibiři. Současný projekt, který spojuje veterinární lékařství, myslivost a divoká prasata, rozpracoval s francouzskou antropoložkou Virginií Vatéovou a jejich postdoktorandy, všichni jsou financovaní pražskou Univerzitou Karlovou, AV ČR a institucí CEFRES (francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách sídlící v Praze).

Konsolidační granty slouží k podpoře kariéry vynikajících vědců, kteří již mají své výzkumné týmy a programy. Během pěti let je možné čerpat až dva miliony eur.

I loni tento grant získal jeden český vědec: historik Michal Frankl. Věnuje se tématu uprchlíků ve střední Evropě a Jugoslávii ve 20. století.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků