Hlavní obsah
Satelit VZLUSAT-1. Foto: FEL ZČU

Český nanosatelit je ve vesmíru tři roky, má za sebou 16 tisíc obletů Země

Český nanosatelit VZLUSAT-1 je na oběžné dráze Země už tři roky. Životnost družice, která je výsledkem společného projektu Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) se sídlem v Praze, Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity (FEL ZČU) v Plzni, pražského ČVUT a řady technologických firem, se přitom původně odhadovala na jeden rok.

Satelit VZLUSAT-1. Foto: FEL ZČU
Český nanosatelit je ve vesmíru tři roky, má za sebou 16 tisíc obletů Země

Od 23. června 2017, kdy se vydal na oběžnou dráhu, se satelitem komunikuje plzeňská pozemní stanice na střeše FEL, jak nyní sdělil Jiří Masopust z katedry aplikované elektroniky a telekomunikací dané fakulty.

Stále plně funkční systémy

I po třech letech jsou systémy satelitu stále plně funkční, bez mimořádných událostí a poskytují vědecká a technologická data.

„Zatímco většina malých satelitů končí svoji vesmírnou misi po několika týdnech až měsících, nanosatelit VZLUSAT-1 obíhá kolem Země už celé tři roky, a navíc v dobré kondici. Absolvoval už více než 16 tisíc obletů Země a navázali jsme s ním přes 6500 rádiových spojení,“ přiblížil Masopust.

Animace dráhy satelitů VZLUSAT-1 nad komunikační stanicí v Plzni.

Foto: FEL ZČU

Nejmenší dalekohled v kosmu

Satelit nese unikátní rentgenový dalekohled, který je nejmenší v kosmu, přístroj FIPEX pro měření koncentrace kyslíku v atmosféře, dále v Česku vyvinutý radiační štít z kompozitního materiálu, který získal mezinárodní certifikáty pro použití při stavbě vesmírných lodí a obydlí například na Měsíci či Marsu, a další zařízení.

„Každých čtrnáct dní nahráváme satelitu jeden hlavní úkolovník s plánem měření na všech experimentech a tři dílčí úkolovníky pro celoplošné snímkování unikátním rentgenovým teleskopem,“ uvedl Masopust.

VZLUSAT-1

Foto: FEL ZČU

Komunikace se odehrává každý den, třikrát dopoledne a třikrát večer, přesné časy jsou na stránkách projektu. Satelit lze poslouchat i na radioamatérských stanicích. Každé dva měsíce vědci přeformátují hlavní paměť pro obnovu plné kapacity.

Chystá se „dvojka“

V přípravě je vypuštění dalšího satelitu, VZLÚ chce vyslat na orbitu i VZLUSAT-2. Minulý týden se v laboratoři na FEL poprvé testovala komunikace s tímto zatím rozestavěným satelitem. Do vesmíru má zhruba do roka nést i nový přístroj SpacePix, vyvíjený společně firmou ESC a jadernou fakultou ČVUT. Na palubě má být experimentální kamera pro sledování Země a nové generace přístrojů, které se osvědčily na první družici.

Plzeňská fakulta se podle Masopusta kromě těchto nanosatelitů věnuje dokončování vlastního studentského pikosatelitu PilsenCUBE II, jehož vypuštění je naplánováno na příští rok.

Trajektorie satelitu VZLUSAT-1 dne 16. června 2019 ve večerních hodinách vedoucí nad oblastmi s vysokou intenzitou infračerveného záření.

Foto: FEL ZČU

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků