Hlavní obsah
Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) v noci – pod Magellanovými mračny Foto: ESO

Češi pracují na nejdůležitějším astronomickém projektu současnosti

V Česku se konalo zasedání Evropského uzlu nejvýznamnějšího současného astronomického projektu, observatoře ALMA provozované mezivládní organizací Evropská jižní observatoř (ESO) v chilské poušti Atacama. Na výzkumu systému radioteleskopů v nadmořské výšce 5050 metrů se podílejí i Češi. Novinky o tom informoval Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR – ústav vede uzel, který se specializuje na pozorování Slunce.

Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) v noci – pod Magellanovými mračny Foto: ESO
Češi pracují na nejdůležitějším astronomickém projektu současnosti

Za účasti více než 70 astronomů, pracovníků Evropského střediska observatoře ALMA (EU ARC), se od 24. do 27. září v Konferenčním centru AV ČR v Liblicích konalo výroční zasedání mezinárodní sítě, která představuje podpůrnou infrastrukturu observatoře ALMA pro evropskou vědeckou komunitu.

Akci organizoval Český uzel EU ARC sídlící jinak na Astronomickém ústavu v Ondřejově.

Konferenční centrum AV ČR v Liblicích, kde se konalo setkání astronomů.

Foto: Astronomický ústav AV ČR

Podle Suchana je ALMA největší světový projekt současné pozemní pozorovací astronomie, svá mezinárodní regionální střediska má v Evropě, Severní Americe i Asii.

ALMA

Foto: ESO/M. Kornmesser/L. Calçada

Observatoř ALMA v Chile

Foto: Astronomický ústav AV ČR

Budoucí pozorování Slunce i galaxií

„Hlavním cílem zasedání bylo zhodnocení uplynulého pozorovacího cyklu a debata o návrzích na vylepšení procedur pro cyklus nadcházející, který začal 1. října,“ vysvětlil Suchan.

Výzkumníci se v rámci svých pozorování budou následující rok zaměřovat zejména na problematiku kosmologie a takzvaného high redshift universe – jde o vesmír nebo spíš jeho část s vysokým rudým (červeným) posuvem. Jedná se o velmi vzdálenou část vesmíru a hlavně mladou, jelikož se díváme do minulosti.

Kosmická duha v ultra HD

Foto: ESO

Antény teleskopu ALMA pod Mléčnou dráhou

Foto: ESO

Dále budou astronomové zkoumat galaxie a jejich tvorbu, exoplanety (planety mimo sluneční soustavu) či naše Slunce.

Na konferenci se hovořilo i o otázkách dalšího směřování globální infrastruktury ALMA ARC. Čeští zástupci též představili činnost českého uzlu EU-ARC.CZ v oblastech vývoje procedur specifického pozorovacího režimu pro sledování Slunce, servisní činnosti pro uživatele z geografické oblasti střední a východní Evropy, stejně tak vlastní výzkum pomocí observatoře ALMA při studiu interakce galaxií v kupách s mezigalaktickým prostředím.

Jasný třpyt Mléčné dráhy nad teleskopem ALMA

Foto: ESO

Mléčná dráha z jižní polokoule

Foto: ESO

ALMA v noci

Foto: ESO

Z konference mimo jiné vyplynulo, že observatoř ALMA – ač je oficiálně v plném provozu teprve od roku 2013 – prochází obdobím dalšího rozvoje stimulovaného jak rostoucími vědeckými potřebami, tak masivním pokrokem v mikrovlnné a počítačové technologii.

Letecký pohled na pole antén ALMA

Foto: ESO

Padající bolid nad dalekohledem ALMA

Foto: ESO

Letošního setkání se zúčastnili rovněž generální ředitel observatoře Sean Dougherty a vedoucí partnerských středisek v Severní Americe (NA ARC) a východní Asii (EA ARC) Anthony Remijan a Hiroši Nagaj. Ti jsou spolu se zástupci EU ARC členy společného Výboru pro řízení vědeckých operací observatoře ALMA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků