Hlavní obsah
Nosič přichystaný pro raketu Vega svou misi zvládl. Foto: S.A.B. Aerospace

Brněnský nosič družic zlevní vesmírné mise

Je lehký, přitom toho hodně udrží. Tak by se dal s nadsázkou popsat unikátní brněnský nosič vesmírných družic společnosti S.A.B. Aerospace. Díky němu by se měly výrazně zlevnit a usnadnit vesmírné mise, na které míří stále častěji univerzity či soukromé společnosti. Kvalitu nosiče úspěšně otestovala minulý čtvrtek mise rakety Vega.

Nosič přichystaný pro raketu Vega svou misi zvládl. Foto: S.A.B. Aerospace
Brněnský nosič družic zlevní vesmírné mise

Na brněnský nosič, tzv. dispenser, je možné připojit až 16 menších, nebo dokonce necelou stovku nejmenších satelitů.

Konstrukce nosiče váží 252 kilogramů, ale unese až tunu a půl nákladu. Díky tomu se do vesmíru může dostat v rámci jednoho letu výrazně větší množství družic, které dosud čekaly až několik měsíců, než odstartuje raketa s některou z velkých družic, ke kterým bude možné menší družici připojit.

„Firem nebo institucí, které mají zájem vynést menší družici na orbitu kolem Země, jsou desítky, od vládních agentur až po univerzity, a to i při enormní ceně a čekací době v řádech měsíců či roků,“ řekl ředitel S.A.B. Aerospace Petr Kapoun.

„Díky našemu systému se výrazně snižují náklady i možnosti dopravy. Rakety Vega mohou s dispenserem a družicemi létat i několikrát ročně,“ dodal Kapoun.

Odpadlo čekání

Vyslat satelit na oběžnou dráhu je díky brněnské firmě levnější, rychlejší, ale i administrativně jednodušší.

„Dříve museli zájemci o vynesení nákladu do vesmíru čekat někdy až dva roky na čekací listině, než se uvolní místo pro několik málo satelitů po boku nějakého většího. Poté musela firma odvézt satelit do Francouzské Guyany a postarat se o kompletní administraci,“ popsal Kapoun.

„Nyní nám klient přiveze satelit do Brna, my ho v naší laboratoři umístíme společně třeba s padesáti dalšími satelity na dispenser, a protože je naše hala klasifikována jako celní sklad, může z něj osazený dispenser putovat rovnou na kosmodrom, kde je připevněn na raketu a následně startuje. Celý proces od objednávky až po start rakety jsme zkrátili až na sedm až osm týdnů a zlevnili o miliony korun,“ dodal ředitel.

Odklad kvůli koronaviru i počasí

Start rakety Vega z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně několikrát odložila pandemie koronaviru a pak nepřízeň počasí. Mise se nakonec uskutečnila minulý týden.

„Dosud se jenom šest zemí podílelo na programu raket Vega, Česko je sedmou, díky čemuž konečně získáváme skutečný přístup do vesmíru,“ zdůraznil Kapoun.

Ještě do konce letošního roku se chystá brněnská firma dodat další dva nosiče, jeden pro let na konci podzimu a druhý v prosinci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků