Hlavní obsah

Aplikovaný výzkum na vysokých školách kolabuje, upozorňuje Rada VŠ

Na vysokých školách v podstatě kolabuje aplikovaný výzkum, říká předseda Rady vysokých škol (RVŠ) Jakub Fischer v dopise adresovaném vicepremiérovi pro vědu Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL), ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD) a ministru průmyslu Janu Mládkovi (ČSSD). V současnosti pro univerzity neexistuje téměř žádný program na čerpání dotací. Ohrožen je především kolaborativní výzkum, na němž pracují vysoké školy s podniky.

Aplikovaný výzkum na vysokých školách kolabuje, upozorňuje Rada VŠ

Není snadné přesně vyčíslit, kolika výzkumných týmů se výpadek peněz týká, řekla místopředsedkyně komise pro vědeckou činnost RVŠ Vlasta Radová.

„Ale vzhledem k tomu, že v roce 2014–2015 skončilo či končí celkem 441 projektů programu ALFA, lze celkem jasně říci, že takových týmů nejsou desítky, ale stovky. Po přepočtu na jednotlivce by to pak vycházelo zhruba na tisíce výzkumníků,” doplnila.

V programu ALFA, který vyhlásila Technologická agentura ČR (TAČR), loni skončilo 234 projektů za zhruba 580 miliónů korun, letos to bude dalších 207 projektů za 506 miliónů.

„V celkové sumě je to tedy více než jedna miliarda korun, které budou výzkumníkům od roku 2016 chybět, protože za program ALFA neexistuje náhrada,” uvedla Radová.

Podmínky programu ministerstva průmyslu nemohou VŠ splnit

Technologická agentura má sice připravený místo programu ALFA program EPSILON, ale kvůli nepřidělení peněz v něm letos nevyhlásila nové výzvy a velmi pravděpodobně tak neučiní ani v roce 2016. Účastníky nedávného zasedání sněmu RVŠ o tom informoval člen předsednictva TAČR Vladimír Kebo.

Řešením nedostatku peněz na aplikovaný výzkum by mohl být operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost spadající pod ministerstvo průmyslu, ale jeho podmínky jsou nastaveny tak, že je vysoké školy nemohou splnit.

„Například podmínka spolufinancování projektů ve výši 50, respektive 60 procent z vlastních zdrojů je pro veřejné vysoké školy v podstatě nesplnitelná, protože veřejné vysoké školy jsou financovány ze státního rozpočtu a možnost vytvořit vlastní příjmy v uvedené výši je pro ně velmi omezená,” upozornila Radová.

Situaci podle předsedy RVŠ Fischera nemůže vyřešit ani program TRIO připravovaný ministerstvem průmyslu na spuštění v roce 2016. Je v něm pouze 300 miliónů korun a soutěžící projekty budou vybrány k financování až od srpna 2016.

Sestavování nových výzkumných týmů by bylo těžké

Aktuálně je podle Fischerova dopisu vládním představitelům situace kritická zejména pro vysoké školy, které mají vědecká centra financovaná z evropského programu Výzkum a vývoj pro inovace.

„V podstatě jim vypadly zdroje, na základě kterých by mohly plnit indikátory týkající se kolaborativního výzkumu, a jiné zdroje v odpovídajícím objemu nejsou,” uvedl předseda.

Postupně se ale podle něj dostanou do problémů i ostatní vysoké školy, protože tyto výzkumné týmy ztratí financování a budou se rozpadat. Vysoké školy mohou výpadek financování řešit z jiných zdrojů pouze částečně a maximálně v horizontu několika měsíců, uvedla  Radová.

Pokud se týmy rozpadnou, bude podle ní složité sestavovat výzkumné týmy nové, až se tento typ aplikovaného výzkumu znovu začne financovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků