Hlavní obsah
Středoškoláci si v laboratořích Akademie věd mohou vyzkoušet vědeckou práci v praxi. Foto: Akademie věd ČR

Akademie věd pátrá na středních školách po talentovaných badatelích

Pokud se některý žák zajímá o novinky ze světa bádání a výzkumu, mohla by jej zaujmout nabídka Akademie věd ČR. Talentovaní středoškoláci totiž mohou nyní absolvovat stáže na jejích specializovaných pracovištích. Mají tak příležitost poznat, jak vypadá práce vědců a reálný výzkum – a sami se do něj zapojit.

Středoškoláci si v laboratořích Akademie věd mohou vyzkoušet vědeckou práci v praxi. Foto: Akademie věd ČR
Akademie věd pátrá na středních školách po talentovaných badatelích

Na webovém portálu projektu Otevřená věda si středoškoláci mohou vybírat z rozmanité nabídky témat: od biologie, chemie, fyziky, geografie, robotiky až po sociologii či historii. Hlásit se mohou do konce listopadu.

Jednotlivci nebo skupiny

Stáže na pracovištích Akademie věd absolvují pod vedením vědců buďto jako jednotlivci, nebo ve skupině až tří žáků. Vědci si prostřednictvím webové aplikace vybírají nejvhodnějšího kandidáta, který pod jejich vedením absolvuje roční stáž.

Stáže startují v lednu a trvají po celý rok včetně prázdnin. Studenti tak mají příležitost poznat laboratoře, knihovny a odborné materiály, k nimž by se jinak nedostali.

Stáž Ženy a muži v české společnosti v Sociologickém ústavu AV ČR umožňuje třem studentům podílet se na vlastním výzkumu genderových otázek.

Foto: Akademie věd ČR

„Přála bych si, aby se přesvědčili o smyslu a přínosu bádání, aby odcházeli s nadšením pro vědu – a hlavně s chutí pokládat neobvyklé otázky a hledat nové odpovědi,“ prohlásila lektorka Otevřené vědy Kateřina Dolejší z Ústavu dějin umění AV ČR.

„Pokud se student po absolvování stáže dokonce rozhodne pro studium daného oboru, je to pro mě odměna i velká motivace pro další práci,“ přiznala.

Podzimní konference, kde představí výsledky

Roční stáže pro středoškoláky vrcholí na podzim, kdy výsledky svého působení odprezentují na studentské vědecké konferenci. Žáci, jejichž projekty porota vyhodnotí jako nejlepší, získají ceny. Svoji práci navíc mohou uplatnit i v dalších soutěžích u nás i v zahraničí.

Akademie věd stáže tradičně pořádá pod hlavičkou projektu Otevřená věda, který se realizuje s finanční podporou ministerstva školství.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků