Hlavní obsah
Nové žezlo Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Foto: FSV UK

Absolventi FSV UK budou poprvé přísahat na vlastní žezlo

Ve čtvrtek 18. ledna se v budově Karolina v Praze uskuteční setkání u příležitosti dokončení nového žezla Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK). Od jejího založení v roce 1990 noví studenti skládali imatrikulační slib a absolventi promoční přísahu na žezlo zapůjčené od Filozofické fakulty. Nyní již budou moci přísahat na vlastní – poprvé se tak stane během promoce v březnu.

Nové žezlo Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Foto: FSV UK
Absolventi FSV UK budou poprvé přísahat na vlastní žezlo

Vznik nového žezla podpořilo hromadné financování na portálu HitHit loni na jaře pod heslem „Přísahejme na vlastní!“. Sbírka shánějící 600 tisíc korun umožnila dovést do úspěšného konce projekt vzniku insignií (odznaků hodnosti), který před více než 20 lety ohlásil tehdejší děkan FSV Miloslav Petrusek.

Projekt vypsání sbírky na jaře minulého roku podpořil jak končící současný děkan Jakub Končelík, tak emeritní děkani Lubomír Mlčoch a Jan Ámos Víšek. FSV UK oslovila kvůli žezlu akademického sochaře Otmara Olivu – už v minulosti jej kontaktoval Petrusek.

Sochař Otmar Oliva (vlevo) se současným děkanem FSV UK Jakubem Končelíkem

Foto: FSV UK

„Profesor Petrusek poprvé kvůli návrhu žezla oslovil akademického sochaře Olivu již v roce 1993. Je ostuda, že se čeká tak dlouho, zvláště když uvážíme, že mladší fakulta humanitních studií již vlastní žezlo má,“ sdělil loni Novinkám pedagog FSV a moderátor Václav Moravec, který projekt zaštítil. [celá zpráva]

Olivova tvorba je známá nejen u nás, ale i v zahraničí. Insignie již zhotovoval například brněnské JAMU, jeho díla zdobí mimo jiné kapli Jana Pavla II. ve Vatikánu, chrám Panny Marie Matky Církve ve slovinském Mariboru či chrám Panny Marie Vítězné v Praze.

Mezioborová spolupráce

Ideovým návrhem insignií FSV UK je motiv od tamního pedagoga Martina Potůčka „Společnost jako na dlani“, což reprezentuje zeměkoule spočívající na konečcích lidské ruky. Každý prst symbolizuje jeden z pěti oborů pěstovaných na fakultě, celá ruka pak skutečnost, že díky oborové spolupráci má fakulta studentům nabízet pohled na lidskou společnost jako na dlani.

Vše se zhotovilo z kombinace ušlechtilých kovů. Zeměkoule na vrcholu je vytvořena z výrazně modrého drahého kamene lapis lazuli. Ten se z mytologického hlediska považuje za mocný kámen se schopností nasát měsíční energii a předat ji dotykem.

Jedná se o aktivitu, na které spolupracovaly všechny instituty fakulty, na akci se podíleli také bývalí absolventi, což velmi těší i Alici Němcovou Tejkalovou, která se 1. února stane novou děkankou školy.

Ve dnech 19. až 31. ledna se v Křížové chodbě Karolina rovněž uskuteční výstava insignií FSV UK. Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejen nové žezlo, ale i nový talár. Součástí výstavy budou také fotografie dokumentující tvorbu žezla. Celý proces vzniku fakultních insignií představuje kniha Přísahejme na vlastní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků