„Při stávajícím tempu klimatických změn bude téměř 40 procent primátů na Zemi ohroženo extrémními povětrnostními událostmi, které doprovázejí vzrůstající teploty,” cituje CNN studii.

A jelikož hned 60 procent primátů už je z důvodu ztráty svých přirozených stanovišť a lidské činnosti ve stadiu „zranitelných”, výzkumníci si přejí, aby ochránci přírody a obecně lidé při řešení těchto obtíží brali v potaz současně jak aktivity člověka, tak klimatické dopady.

Druhy jako lemur kata, orangutan sumaterský a vřešťan černý mají své populace ztrátou stanovišť zdecimované.

Ve studii, publikované v časopise Nature, vědci hodnotili zranitelnost 607 druhů a poddruhů primátů, posuzovali několik kritérií: jejich „vnitřní citlivost”, vlastnosti, jako je jejich tělesná hmotnost, dále denní uraženou vzdálenost, počet členů jejich skupiny a též jejich předchozí vystavení cyklonám a suchům za posledních 46 let.

Studie dospěla k závěru, že 16 procent světových primátů, převážně na Madagaskaru, je velmi citlivých na procesy tropických cyklon. A k tomu 22 procent v Malajsii, na indonéském ostrově Sumatra a západní Africe je zase ohroženo suchem.

Lemur kata

Poloopice lemur kata

FOTO: Profimedia.cz

Druhy jako lemur kata (Madagaskar), orangutan sumaterský (Sumatra) a vřešťan černý (zejména Jižní Amerika) už mají své populace ztrátou stanovišť značně zdecimované.

Autoři doufají, že s identifikováním „aktivních míst” v Asii, Africe a Jižní Americe, která jsou nejvíce ohrožena extrémním počasím, přijde vypracování plánů ochrany těchto volně žijících živočichů, které budou zahrnovat i ony klimatické hrozby.

Schopnost přizpůsobit se není nekonečná

Ze všech savců vystavených suchu a tropickým cyklonám tomu musejí právě primáti čelit podle vědců nejvíce.

Koalám hrozí vyhynutí, upozorňují ochránci zvířat
Až milionu druhů v přírodě bude nejspíš zvonit umíráček

„Navzdory jejich výborné schopnosti přizpůsobovat se je místy nárůst teplot takový, že už to zkrátka překonává jejich možnosti se s tím vyrovnat,” povzdechl si autor studie Eric Ameca, který kromě domovské univerzity v mexickém státě Veracruz působí i v čínské akademii věd a Mezinárodním svazu ochrany přírody se sídlem ve Švýcarsku.

Problémem je i pěstování palmového oleje

Primáti hrají stěžejní roli v ekosystémech i ekonomikách zemí, v nichž žijí. Populace ohrožené extrémním počasím však jsou už teď zpustošeny odlesňováním či nezákonným lovem.

Vřešťan černý

Opice vřešťan černý

FOTO: Profimedia.cz

Kupříkladu orangutani jsou napříč Afrikou a Asií ohroženi pěstováním palmového oleje, který ničí jejich stanoviště. Aktuální výzkum potvrdil, že jsou rovněž citliví na extrémní počasí způsobené změnou klimatu.