Vědci naučili psy rozpoznat čichem parazity malárie u afrických dětí, které měly pozitivní testy na onemocnění, ale netrpěly horečkou ani dalšími symptomy.

Výzkum se prováděl v Gambii, kde se testovalo 175 ponožek. Třicet z nich pocházelo od dětí s pozitivním nálezem, zbytek od zdravých. Psi správně určili 70 procent nakažených.

Přibývá nových případů i úmrtí

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že nových případů malárie stále přibývá. V roce 2016 jich bylo celosvětově 216 miliónů, zatímco rok předtím o pět miliónů méně. Na toto onemocnění přenášené parazity, jejichž nositeli jsou nakažení komáři, toho roku zemřelo 445 tisíc lidí. To bylo o 15 tisíc více než v roce 2015.

„Zneklidňuje nás, že se v minulých letech přestalo dařit malárii kontrolovat. Nutně k boji proti ní potřebujeme nové prostředky. Naše výsledky ukazují, že při stanovení diagnózy u lidí, u nichž chybí symptomy, ale infekci mají, mohou být psi rychlým a snadným řešením,” sdělil spoluautor studie James Logan.

Jiní biologové nicméně doufají, že by se mohlo v příštích desetiletích podařit malárii v Africe vymýtit. Pokud se tedy osvědčí způsob, jak manipulovat genetikou nebezpečných komárů rodu anofeles, aby vymřela celá populace tohoto hmyzu. [celá zpráva]

Další studie a jiné nemoci

Londýnští výzkumníci uvedli, že projekt je v začátcích a že plánují testy na početnější skupině, aby zjistili, zda psi budou schopni vyčichat přímo osoby nemocné malárií.

V Británii se snaží využívat mimořádné čichové schopnosti psů i při detekci jiných nemocí a tamní úřady už vydaly povolení k výcviku, který má pomoci například při diagnostice rakoviny střeva z moči.