Tým kolem profesora Čchen Č'-weje výzkum uskutečňuje v době, kdy Čína čelí sílící epidemii HIV mezi vysoce rizikovými skupinami včetně homosexuálů a sexuálních pracovnic. V Číně je HIV nakaženo zhruba 850 000 lidí, uvádí organizace AIDS Data Hub.

Neodhalitelné množství viru

Čínská protilátka, která už byla testována na myších, dokáže virus kontrolovat a odstraňovat napadené buňky. „Protilátka bude schopna jako první potírat různé druhy HIV,” je přesvědčen Čchen.

Lidé napadení HIV mohou nyní držet virus pod kontrolou s pomocí antivirotik. Lék je nutné brát denně a neumí likvidovat napadené buňky. Nová léčba slibuje očkování jednou za tři měsíce.

Funkční léčba podle něj znamená, že množství viru v těle bude tak nízké, že bude neodhalitelné, a to po dobu podávání injekcí s protilátkou. Na očkování by pacienti chodili jednou za čtvrt roku nebo i méně často.

Lidé napadení HIV mohou v současnosti držet virus pod kontrolou s pomocí antivirotik, která zabraňují tomu, aby napadl další buňky. Lék je však třeba brát denně, navíc nedokáže likvidovat už napadené buňky. Virus tak proto může dál existovat a znovu se projevit, pokud pacient lék řádně neužívá.

Je třeba trpělivost

I když jsou výsledky hongkongských vědců slibné, následovat musí klinické testy. Protilátka by se tak mohla na trhu objevit za tři až pět let.

„Vlády jsou tu velmi pomalé v zavádění programů. Takže samotná skutečnost, že lék je k dispozici, ještě neznamená, že se dostane k lidem nebo že bude mít nějaký dopad,” upozornil Andrew Chidgey z hongkongské organizace AIDS Concern.

Počet lidí nakažených virem HIV se zvyšuje i v Česku. Celkový počet těchto případů u nás od roku 1985 vzrostl na 3238. [celá zpráva]