„Čím víc tenhle objekt studuji, tím neobvyklejší se zdá, což mě přivádí na myšlenku, zda není uměle vyrobenou sondou vyslanou mimozemskou civilizací,“ napsal Avi Loeb z katedry astronomie Harvardovy univerzity v e-mailu adresovaném ruskému miliardáři Jurimu Milnerovi.

Loeb Milnerovi napsal proto, že stojí za soukromým projektem Breakthrough Listen, který je zaměřen právě na pátrání po mimozemské inteligenci. Konat je třeba rychle. Na poslední chvíli objevené těleso Oumuamua, jehož jméno je havajského původu a znamená „posel”, bude v dosahu pozemských teleskopů už jen několik dní.

Milner a jeho tým ale slibují, že se daným směrem „zaposlouchat“ stihne. Použije k tomu radioteleskop Green Bank v Západní Virginii.

Tvar by odpovídal

Profesora Loeba na objektu Oumuamua zaujal mimo jiné jeho neobvykle protáhlý, doutníkovitý tvar. Ten je zvláštní u mezihvězdného tělesa, byl by ale ideální pro interstelární sondu.

„Badatelé zkoumající dlouhé vesmírné cesty již dříve odhadovali, že by byl pro stavbu mezihvězdného plavidla nejpravděpodobnější tvar doutníku nebo jehly, protože by minimalizoval riziko poškození z mezihvězdného prachu a plynů,“ konstatovala iniciativa Breakthrough Listen.

„Přírodní původ je sice pravděpodobnější, ale dosud nepanuje shoda na tom, jakého by mohl být objekt původu. Breakthrough Listen je připraven prověřit možnost, že by mohl být Oumuamua mimozemský artefakt,“ stojí dále v prohlášení.