Centrum slasti v našem mozku, které nám umožňuje užít si sex a dobré jídlo, také hraje roli při usínání. Vědci z Univerzity v Cukubě v Japonsku zjistili, že právě tato oblast mozku je hustě posetá receptory pro jednu konkrétní molekulu, která nás umí uspat.

Je jedno, jestli jsme v noci spali plných osm hodin, nebo ani chvilku. Jakmile se začneme nudit, centrum slasti se nás pokusí uspat. Spánek způsobený nudou se přitom zdá být stejné povahy, jako ten běžný noční, a oba lze celkem dobře zahnat šálkem kávy, tvrdí studie.

Adenosin: hlavní uspávač

Shluk neuronů v šedé kůře mozkové zvaný nucleus accumbens v předním mozku má extrémně silnou schopnost navodit spánek. Nucleus accumbens hraje klíčovou roli v systému odměn v mozku. Ten v nás pomocí uvolňování dopaminu navozuje libé pocity, pokud děláme věci, které jsou důležité pro přežití, jako je jídlo, hydratace, sex nebo kontakty s druhými lidmi. Pokud ale tyto stimuly nejsou přítomné, ta stejná část mozku způsobí, že se cítíme velice unaveni.

„Samozřejmě, že primárně se cítíme bdělí nebo unavení podle svých biologických hodin, ovšem tyto pocity jsou také ovlivněny kognitivními a emocionálními faktory,“ napsali autoři ve své studii.

Nucleus accumbens má mnoho receptorů, které odpovídají na neurotransmiter zvaný adenosin, jenž pomáhá regulovat náš cyklus spánku a bdění.

Yo Oiši, hlavní autor studie na Univerzitě v Cukubě, řekl pro web DailyMail.co.uk: „Adenosin, klasický uspávač, je hlavním kandidátem na toho, kdo v nucleu accumbens způsobuje usínání.“

Káva pomáhá: dokáže zastavit i usínání nudou

Podle výsledků studie, publikované v časopise Nature Communications, může být člověk vyspalý, jak chce, ale pokud se nudí, stejně se mu bude chtít spát.

Vědci dokázali svou teorii tím, že u myší ke stimulaci mozkových buněk v nucleu accumbens použili léky a světlo. Ani dostatek spánku, ani nevyspání neměly vliv na to, jak mozky myší reagovaly na stimulaci nudou.

Co by ale mohlo pomoct myším i lidem je šálek kávy nebo čaje. Kofein a adenosin patří chemicky do stejné „rodiny“ a kofein je schopen ošálit adenosinové receptory. Když se na ně navážou molekuly kofeinu, tak ospalé signály adenosinu zůstanou bez odezvy.

Jelikož vědci zjistili víc o tom, jak fungují receptory v nucleu accumbens, mohl by výzkum do budoucna pomoci k šetrnější léčbě nespavosti.