„Potenciálně hovoříme o tisících genů a tisícovkách pacientů,“ řekla NPR Paula Amatová z Oregon Health & Science University v Portlandu, která se na výzkumu podílela. Šlo o společný projekt Američanů, Číňanů a Jihokorejců.

„Je to opravdu vzrušující vědecký objev. Je to technologický milník, opravdu pozoruhodné,“ potvrdil stanici NPR George Daley z Harvard Medical School v Bostonu, který se na výzkumu nepodílel.

Informace o vědeckém úspěchu ve středu na internetu publikoval odborný magazín Nature. Badatelé se zaměřili na prevenci dědičné poruchy, jež vede k zástavě srdce a úmrtí mladých lidí. A u dvou třetin embryí uspěli. Pracovali přitom s několika desítkami lidských embryí. Žádné z nich nebude použito k umělému oplodnění.

Kam to povede?

Výzkum může přinést velký pokrok pro vědu a lékařství, kritici však varují, že má také svá rizika. Někteří upozorňují na příliš rychlé změny a obávají se možného zneužití technologie, které by mohlo vyústit v „programování“ dětí.

Je také otázkou, jestli se změny v genetické informaci později v životě člověka neprojeví nějak negativně. Černým scénářem by pak bylo předání „genetické chyby“ dalším generacím.

„Vyzýváme vlády a mezinárodní organizace, aby povstaly a zavedly okamžitý globální zákaz vytváření klonovaných nebo geneticky upravených dětí dřív, než bude pozdě,” cituje NPR Davida Kinga z britské organizace Human Genetics Alert, která bojuje proti zásahům do DNA.