Primární zrcadlo teleskopu bude mít průměr 39 metrů. Aparát bude umístěn na 3000 metrů vysoké hoře, která se nachází uprostřed pouště Atacama. Uveden do provozu má být v roce 2024.

Výstavbu E-ELT financuje organizace Evropská jižní observatoř (ESO), jejímiž členy je většina vyspělých evropských zemí, i Česká republika. V roce 2012 ESO uváděla, že projekt vyjde zhruba na miliardu eur (26,46 miliardy korun). Do rozpočtu ESO přispívá ČR 40 milióny korun ročně. [celá zpráva]

Mohl by ve vesmíru najít důkazy o existenci života

Budování dalekohledu slavnostně zahájila chilská prezidentka Michele Bacheletová. Generální ředitel ESO Tim de Zeeuw vyjádřil naději, že by teleskop mohl najít důkazy o existenci života mimo naši planetu.

Zařízení má mimo jiné hledat vzdálené planety, které obíhají kolem jiných hvězd, přičemž by mělo být schopno najít i menší planety, než dokázaly dosavadní přístroje. Teleskop by mohl také odhalit podrobnosti o atmosféře vzdálených planet, což je klíčovým krokem k poznání, zda je na těchto planetách přítomný život.

Poušť Atacama díky suchu a tmě vytváří ideální podmínky pro pozorování hvězdné oblohy. Díky těmto podmínkám bude v regionu do roku 2020 pravděpodobně umístěno na 70 procent světové astronomické infrastruktury.