„Když mi nabídl křeslo v raketě své společnosti Virgin Galactic, bez váhání jsem řekl ano. A od té chvíle jsem nezapochyboval,“ přiznal Hawking v pořadu Good Morning Britain televize ITV.

„Myslel jsem, že už mě nikdo nevezme,“ prohlásil dále vědec podle listu The Independent s tím, že nikdy nedoufal, že by byl schopen cesty do kosmu.

V roce 1963, když mu bylo pouhých 21 let, Hawkingovi diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu (ALS). Ta ho nakonec upoutala na invalidní vozík a znemožňuje mu ovládat svalstvo.

Lékaři mu tehdy předpovídali dva roky života, on ale významně přispěl k rozvoji kosmologie a stal se jedním z nejznámějších vědců. Nyní mu je 75 let. [celá zpráva]

Vesmírný turismus

Bransonova společnost Virgin Galactic plánuje v dohledné době vysílat turistické lety do vesmíru. První komerční let chtěl podnikatel uskutečnit již v roce 2009. Kvůli problémům jej však musel odložit.

Richard Branson s novou verzí své rakety SpaceShipTwo

Richard Branson s novou verzí své rakety SpaceShipTwo

FOTO: Profimedia.cz

Naposledy kvůli havárii prototypu vesmírné rakety SpaceShipTwo v roce 2014, která stála život jednoho pilota. [celá zpráva] Do nové verze této okřídlené vesmírné rakety se vejde šest pasažérů a dva piloti.

Podobné plány nedávno odhalil i další miliardář Elon Musk se svou společností SpaceX. Dvojici pasažérů chce vyslat na Měsíc a zpátky již příští rok. [celá zpráva]

Hawking bude na rozdíl od nich cestovat zdarma. Jak však upozorňuje server Daily Mail, není jasné, kdy k cestě dojde, ani kdo další bude na palubě.