Ve světlem znečištěném prostředí žije až 80 procent světové populace, uvedla v nové studii Mezinárodní asociace pro tmavou oblohu (IDA). Potýká se s ním i Česko – nejvyšší koncentrace světelného smogu jsou v Praze, Brně, OstravěLiberci.

Naopak nejméně jsou světelně znečištěny lokality na Šumavě, v Beskydech, v Jizerských horách, v Podyjí nebo v Českém Švýcarsku.

Problematika není právně vyřešena

„V poslední době se u nás proti světelnému znečištění hodně dělá, ale je to bohužel nesystémové. V současnosti například zpracováváme žádosti o měření a posudky ze Správy Chráněné krajinné oblasti Brdy nebo Správy Národního parku Podyjí. Zájem ze strany jednotlivých útvarů ochrany přírody je čím dál větší,” uvedl Suchan, který je zároveň předsedou odborné skupiny České astronomické společnosti pro tmavou oblohu.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková potvrdila, že problematika světelného znečištění není na evropské úrovni dostatečně právně vyřešena. „Proto budeme na schůzce společně hledat možné cesty, jak tuto oblast legislativně postihnout,“ dodala.

Již nelze spatřit přírodně tmavou oblohu

Připomněla, že ministerstvo se v minulosti podílelo na řešení problému světelného znečištění z polské oblasti Turów, které způsobovaly polské skleníky na pěstování zeleniny. [celá zpráva]

Vědci chtějí podle Suchana informovat Brabce o současné situaci ve výzkumu světelného znečištění, faktické ochraně před ním a zájmu o řešení, který dávají najevo mnohé instituce a městské samosprávy.

Světelný smog je v Česku rozšířený a podle odborníků již není možné spatřit přírodně tmavou oblohu, světlo se totiž rozptyluje až desítky kilometrů od velkých měst. Negativně ke znečištění přispívá i osvětlení památek, pouliční lampy a v těchto týdnech také světelné vánoční dekorace.