Přestupná sekunda se v případě potřeby zavádí v důsledku zpomalování zemské rotace slapovými silami Měsíce. Patrné jsou však i nepravidelné odchylky, způsobené zatím ještě málo zdokumentovaným vztahem zemského jádra a jeho pláště.

Vliv na směr osy a následně i periodu rotace Země mají například i zemětřesení na naší planetě. Jelikož největší část změn připadá na vrub zpomalování zemské rotace, v praxi se zatím přestupná sekunda nikdy neubírala, ale vždy jen přidávala.

Poslední ‚silvestrovské' vložení přestupné sekundy se odehrálo v roce 2008

Přidání přestupné sekundy nastává obvykle 30. června nebo 31. prosince o půlnoci světového času. Prakticky se to realizuje tak, že ve vybrané datum o světové půlnoci po čase 23:59:59 následuje ještě 23:59:60, teprve poté 00:00:00 následujícího dne. Tato úprava se provede na celém světě ve stejný okamžik. To znamená, že v Česku se tak stane v 1:00 SEČ 1. ledna.

Většinou se přidá jednou za 18 měsíců

Pokud by někdy bylo třeba sekundu ubrat, v takovém případě by po 23:59:58 následovalo hned 00:00:00.

O tom, zda se v daném termínu přestupná sekunda zavede, rozhoduje na základě svých měření IERS. Naposledy byla přestupná sekunda zavedena na přelomu června a července 2015.

Nejčastější interval mezi dvěma zavedeními přestupné sekundy je 18 měsíců. Poslední „silvestrovské“ vložení přestupné sekundy se odehrálo v roce 2008. „Silvestrovská“ (v ČR již „novoroční“) přestupná sekunda je tedy spíše výjimkou.

Pro fajnšmekry má Česká astronomická společnost tip: kdo má hodiny řízené dálkově časovým signálem DCF (pro Evropu) či GPS (celosvětově) a čas se zobrazuje mezinárodní UTC, může sledovat, jak se vložení sekundy prakticky projeví.

Taková videonahrávka displeje hodin s časem 23:59:60 UTC 31. prosince 2016 může být skutečně zajímavou kuriozitou. Snímky zachycené přestupné sekundy na displeji pak lze přes formulář zaslat do galerie Astro.cz.