Soutěže se zúčastnilo přes 220 studentů z 35 zemí reprezentujících vítěze regionálních soutěží.

Cena za vedení firmy

Kromě hlavní ceny bylo udělených dalších 6 speciálních cen, včetně The Alumni Leadership Award (cena absolventů za vedení studentské firmy). Ze 180 nominovaných lídrů studentských firem jich deset tuto cenu získalo.

Alumni Leadership Award, Kateřina Šugárková v bílých šatech

Alumni Leadership Award, Kateřina Šugárková v bílých šatech

FOTO: JA Europe

Mezi oceněnými je i Češka Kateřina Šugárková. Ve firmě ChillUp, která je zapojena do programu JA Firma organizace JA Czech, zastává pozici viceprezidentky, je studentkou Gymnázia Ostrava-Hrabůvka a v září nastupuje do maturitního ročníku.

Porota udělení ceny Kateřině zdůvodnila energií, optimismem a entuziasmem, které z ní vyzařují. Cena se uděluje za vůdčí schopnosti, týmovou solidaritu a nadšení.

„Ocenění vnímám jako pomyslné dveře, které mi otvírají nespočet možností, jak ve světě kariérním, tak i rozmanitém světě JA Alumni,” dodala studentka.

Výrobce polštářků našli v Číně

O vynálezu firmy ChillUp, ergonomickém polštáři HeadPad do vlaků a osobních automobilů, již Novinky informovaly. [celá zpráva]

Prezentace projektu

Prezentace projektu

FOTO: JA Europe

Při hledání výrobce produktu se autoři prvotně soustředili na tuzemský trh, kde však nenašli optimální řešení, a to jak z technického, tak hlavně z finančního hlediska. Dodavatelem se tak stala firma Lianda z čínského města Šen-Čen.

Slovenský úspěch

Druhou příčku za Dánskem obsadili slovenští studenti s firmou Irdify. Studenti zabodovali s projektem vývoje a prodeje audio konektoru, díky kterému je možné využít chytrý telefon jako infračervený ovladač. Telefonem je pak možné dálkově ovládat například televize, set-top boxy a další zařízení.

ChillUp na stánku při pohovoru s porotou

ChillUp na stánku při pohovoru s porotou

FOTO: JA Europe

Třetí se umístili studenti ze Severního Irska s firmou Enlighten Hope, která se ucházela o přízeň poroty ilustrovanými knížkami příběhů, které jsou určeny dětem nemocným rakovinou. Knížky jim mají pomoci lépe se s nemocí vyrovnat.

Již od roku 1919

Caroline Jennerová, výkonná ředitelka JA Europe, popsala smysl programů studentských firem takto:

„Program JA Firma existuje od roku 1919 a každý rok inspiruje tisíce mladých lidí. Jde o celosvětový program založený na místních partnerstvích mezi firmami a školami. Tento jedinečný program rozvíjí podnikatelské schopnosti mladých lidí, jejich finanční způsobilost a klíčové dovednosti pro vstup na pracovní trh. U absolventů tohoto programu je dvakrát větší pravděpodobnost, že začnou podnikat, a je méně pravděpodobné, že budou nezaměstnaní.”