„Noc filozofie proběhla poprvé před šesti lety v Paříži. Tématem prvního pražského ročníku jsou Obrazy, věda a politika,” řekla Novinkám tisková mluvčí Filozofické fakulty UK Ina Píšová.

Žádná izolovaná věda

„Budeme diskutovat o transhumanismu, biopolitice nebo o technologickém vylepšování člověka a etických dilematech, která to přináší,” pokračovala s tím, že se tak snaží bořit představy filozofie jakožto nepraktické izolované vědy, která nemá co říci k současné politické situaci, ekologickým problémům nebo inteligentním technologiím.

Veřejnost se může setkat i s českými intelektuály - filozofem Miroslavem Petříčkem, sociologem Jiřím Přibáněm a filozofem Janem Sokolem. Akce se zúčastní i osobnosti zabývající se uměním.

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

FOTO: archív FF UK

„Přednášky budou trvat až do tří hodin ráno, ale vždy se vejdou do 20 minut. Chceme tím veřejnosti ukázat, že filozofové umějí být srozumitelní, struční a provokativní,“ dodala Píšová.

Organizátorem je platforma pro výzkum ve společenských vědách, kterou tvoří Univerzita Karlova v Praze, Akademie věd ČR a CEFRES - Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách.