„V nejvyšších politických patrech se skloňuje jen technické vzdělávání. Možná to technikům nepřijde, ale potřebujeme také vědět, jak se vypořádat se stárnutím společnosti či jak zajistit sociální služby,” uvedla Valachová.

Body za úspěch v soutěžích

Pro základní a střední školy „specifický plán” podpory humanitních oborů ministryně nemá. Podotkla ale, že takzvaný program excelence středních škol se nezaměřuje jen na technické vzdělávání.

Školy v programu mohou dostat body za to, když jejich studenti letos uspějí v krajských, celorepublikových či mezinárodních soutěžích. Podle získaného skóre pak příští rok přitečou peníze. Ty se využijí na odměny učitelů, kteří se na přípravě soutěžících podíleli. Cílem je zkvalitnění péče o nadané žáky.

Na vysokých školách se podle ministryně posílí financování humanitních oborů. Některé fakulty se potýkají s finančními problémy, řekla ministryně.

Jednotné přijímačky komplikací pro dálkové studium?

Valachová ve čtvrtek předala vysvědčení 30 studentům a studentkám 2.A. Žádala je, aby ji „potrápili dotazy”. Ptali se třeba na její denní režim, povinnou maturitu z matematiky, centrální opravování maturitních slohů z češtiny, názor na komiks o uprchlících či na to, zda si myslí, že jsou dnešní děti hloupější než předchozí generace.

Ministryně se zmínila i o jednotných přijímacích zkouškách na střední školy. Poprvé by se měly konat příští rok na jaře. „Chceme srovnat znalosti žáků, kteří jdou na gymnázia a odborné školy. Pro studenty i školy je to fér, budou si moci porovnat, jak na tom jsou, a pak na sobě pracovat,” řekla Valachová.

Ředitel Karlínského gymnázia Petr Viták zavedení jednotných přijímaček podporuje. Nesouhlasí ale s tím, aby zkoušky museli dělat i uchazeči o dálkové studium.

„Máme studenta, kterému je 63 let. Nedovedu si představit, že by skládal přijímací zkoušky. To pak na školu (do dálkového studia) nikdo nepůjde,” řekl Viták.

Rozsáhlá novela školského zákona s jednotnými přijímacími zkouškami a dalšími změnami je nyní ve Sněmovně. Poslanci předlohu pustili do dalšího projednávání loni koncem října. Školský výbor debatu o normě už dvakrát přerušil. Vrátí se k ní v únoru. Zákonodárci zatím podávají pozměňovací návrhy.