Jsou také první na světě, kteří našli meteority tak dlouho po pozorovaném pádu bolidu, sdělil v úterý Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Srážky meteoroidů (vesmírných těles) metrových velikostí se zemskou atmosférou jsou podle Suchana relativně vzácné, dochází k nim asi čtyřicetkrát za rok. Vyvolávají působivé jevy zvané superbolidy (světelné úkazy v ovzduší).

Vědcům se podařilo najít zvětralé úlomky meteoritu přesně podle výpočtů.

Vědcům se podařilo najít zvětralé úlomky meteoritu přesně podle výpočtů.

FOTO: Astronomický ústav AV ČR

Hledání úlomků bylo dosud marné

Bolid Benešov byl zaznamenán nad územím České republiky 7. května 1991 ve 23:03:46 světového času. Podle analýzy snímků skončil mnohonásobným pádem meteoritů (pozůstatku meteoroidu). Žádné se ale v týdnech a letech po pádu, navzdory značnému úsilí a mnoha pokusům, nenašly. Známý astronom Pavel Spurný se svými kolegy z Astronomického ústavu znovu přezkoumali v únoru 2011 všechny dostupné snímky pomocí vlastních vylepšených metod.

O českém objevu v úterý v článku informoval významný vědecký časopis Astronomy & Astrophysics, úspěch ocenil i na titulní straně.

„Světová odborná veřejnost až nyní zdůraznila, že je to skutečně mimořádný případ, který je první na světě, kdy se po tak dlouhé době podařilo najít meteority. A to díky zlepšené metodě výpočtu, kterou zdokonalili na Astronomickém ústavu,” řekl Suchan.