Při absenci léčby, ale někdy i jí navzdory, infekce u nemocného rychle postupuje do mozku a dalších důležitých orgánů. A to s fatálními důsledky, uvedl Kausik Datta z lékařské fakulty Univerzity Johnse Hopkinse ve státě Maryland. Léčba s nasazením antimykotické terapie může být úspěšná, ale trvá měsíce.

Kryptokokózu vyvolávají dva druhy plísní: Cryptococcus neoformans (C. neoformans) a Cryptococcus gattii (C. gattii). První je nebezpečná především pro lidi oslabené virem HIV, kteří mají slabší imunitní systém, ovšem C. gattii je silnější a infikuje i jinak zdravé jedince, u nichž nebylo oslabení imunitního systému známo.

Šíření infekce

První případy se objevily v roce 1999 v kanadské nemocnici na ostrově Vancouver. Následující rok zaznamenaly především veterinární kliniky řadu případů infekce, což byl signál, že se šíří. Plísně byly pak častěji rozpoznány jako viník onemocnění i u lidí.

Nejprve se mohlo zdát, že jde o endemický problém, jehož ohnisko je pouze na ostrově Vancouver, ale od roku 2002 byly zaznamenány případy u lidí, kteří ostrov nenavštívili. Infekce se šířila dál.

C. gattii se do té doby vyskytovala hlavně v tropických a subtropických oblastech světa. Tam nemoc propukla zhruba u šesti lidí z miliónu. Ovšem Vancouver měl mnohem vyšší počet nemocných - 27 lidí z miliónu. A do roku 2007 bylo v celé Britské Kolumbii zaznamenáno na 200 nemocných osob, které neměly oslabený imunitní systém.

V té době se infekce začal šířit přes hranice do USA. Zpráva amerického Centra pro prevenci a kontrolu nemocí mluví o 60 lidech napadených infekcí a přibližně stejném počtu zvířat (alpaky, kozy, koně a sviňuchy) ve státech Washington, Oregon, Idaho, Kalifornie a na Havaji.

Je na vině globální oteplování?

V Kanadě podléhal infekci jeden z deseti nemocných, v USA už jeden ze tří. Přestože i genetická analýza ukázala, že jde o shodné původce infekce, rozdílná míra úmrtnosti zůstává záhadou.

Stejně překvapuje i skutečnost, že se tato infekce začala šířit tak daleko na severu. Chladnější počasí Severní Ameriky nepovažovali odborníci za příznivé pro tyto plísně. Proto se někteří odborníci domnívají, že je to jeden z důsledků globálního oteplování, kdy se se změnami klimatu vytvářejí v některých oblastech teplejší kapsy, které plísním svědčí.