Doporučení vědců z Institute of Medicine nevyzývá k úplnému zákazu pokusů na lidoopech. Měla by ale být zavedena přísná omezení, která zaručí, že výsledný efekt bude stát za utrpení, jež zvířata musejí podstoupit. Podle agentury AP už nyní americké laboratoře od pokusů na šimpanzích ustupují a volí levnější a eticky méně problematické postupy.

Hlavní odborná lékařská instituce americké vlády Národní ústav zdraví (NIH) s názorem vědců souhlasí. "Detaily musíme doladit, ale závěry kolegů z Institute of Medicine jsme připraveni přijmout," prohlásil šéf NIH Francis Collins.

Pokusy na šimpanzích se v minulosti prováděly velmi často, klíčové například byly při vývoji vakcíny proti žloutence typu B. Lidoopi se využívali i při kosmických startech, aby prověřili odolnost organismu blízkého člověku v neznámém prostředí.

Právě blízká příbuznost s člověkem ale zároveň vyvolávala etické problémy a rostoucí stížnosti ochránců zvířat. Některé americké farmaceutické firmy už pokusy na opicích ze své výzkumné praxe vyloučily.