Původně existence poměrně chladného a temného tělesa vědcům unikala, protože existuje v tandemu s o něco větším hnědým trpaslíkem a teprve nyní se objekty podařilo identifikovat jako dvoj-systém s pomocí tří výkonných teleskopů.

Oba hvězdní trpaslíci mají velikost přibližně jako Jupiter. Dostali označení CFBDSIR J1458+1013B. Menší a temnější člen dvojice je o 130 stupňů Celsia chladnější než dosud nejchladnější známá hvězda.

"Bylo báječné, když jsme objevili systém s tak nízkou teplotou, a to jsme ještě netušili, že jsou zde dvě tělesa a druhé je chladnější než to první, lépe detekovatelné," citoval server MailOnline lovce hvězd Philippa Delormea z Ústavu pro planetologii a astrofyziku v Grenoblu.

Na objevu hnědého trpaslíka se podílely teleskopy na havajském vrcholu Mauna Kea.

Na objevu hnědého trpaslíka se podílely teleskopy na havajském vrcholu Mauna Kea.

FOTO: fotobanka Profimedia

Hnědí trpaslíci jsou vlastně obrovské koule tvořené horkými plyny, které však nemají dostatečnou masu na to, aby se v jejich jádrech spustila jaderná vodíková fúze v plném rozsahu jako u běžných hvězd. V jejich jádře sice probíhá syntéza deuteria, ale teplota a tlak nestačí na to, aby mohlo dojít k syntéze běžného lehkého vodíku.

Vědci nyní začínají spekulovat o tom, jaké podmínky na nich panují.

"Při tak nízkých teplotách předpokládáme, že hnědý trpaslík má vlastnosti, které jsou odlišné od dříve známých hnědých trpaslíků, a má tak mnohem blíže k obřím exoplanetám," řekl serveru Wired.com astronom Michael Liu z Havajské univerzity a dodal: "Mohla by tam být dokonce voda a mraky jako v atmosféře."