Většina dotázaných držitelů titulu MBA ve výzkumu přiznala, že absolvování kurzu je posunulo také v kariérním žebříčku. Celkem 42 procent absolventů odpovědělo, že od absolvování kurzu si polepšilo o jeden stupeň ve firemní hierarchii, pět procent si pak polepšilo dokonce o dva stupně. Přibližně polovina dotázaných zůstala na své pozici. Často to však byli vrcholoví manažeři, kteří se výše už posunout nemohli. Pouze každý dvacátý absolvent si po dokončení kurzu v práci pohoršil.

Po získání titulu platy rychle rostou

"Jestliže se zaměříme na typického manažera na střední pozici, který se přihlásil v roce 2004 na studium MBA, tak jeho plat při nástupu do kurzu byl 35 tisíc korun. Rok po získání titulu už to bylo 46 tisíc a dnes vydělává 63 tisíc korun," prezentuje výsledky výzkumu projektový manažer společnosti Insight René Henc.

Ještě výraznější nárůst v absolutních částkách je patrný u těch, kteří se po absolvování kurzu stali součástí nejvyššího managementu firem. Při nástupu do kurzu v roce 2004 vydělávali tito manažeři průměrně 58 tisíc korun, dnes jejich mzda dosahuje téměř 100 tisíc korun.

„V žádném případě se nedá dívat na MBA jako na něco, co automaticky zvýší částku na vaší výplatní pásce,“ upozorňuje ředitel CMC Graduate School of Business v Čelákovicích Tomáš Janča, sám držitel titulu MBA.

Titul posouvá člověka i profesně

„MBA je to, co vás profesně posouvá dál. To, že s tím je velmi často spojeno vyšší platové ohodnocení, je vcelku logické. Rozumně chovající se společnosti vědí, že základem jejich úspěchu jsou kvalitní zaměstnanci, o které se musí starat – a to ať už jde o motivující finanční ohodnocení, možnost kariérního růstu či další benefity například ve formě školení a různých kurzů, které zaměstnanci ocení.“

„Nejde samozřejmě jen o název vaší pozice, jde hlavně o respekt a další možný rozvoj profesní kariéry,“ doplňuje Janča. „Když se absolventů s určitým časovým odstupem ptám, co jim program MBA přinesl, velmi často mi říkají, že to je právě ona zvýšená sebedůvěra a kariérní růst. Téměř všichni zmiňují také získání nových přátel a známých, jak pro profesní, tak i osobní život.“