V případě kontrol pomocí CT by šlo především o drogy, které někteří hazardéři neváhají ve svém vlastním těle pronést.

Výpočetní tomografie známá pod zkratkou CT se obvykle využívá v lékařském prostředí k diagnostice nejrůznějších onemocnění či poranění, nyní však odborníci přišli na to, že by se přístroj mohl používat i na letištích, kde by byl jistě účinnou zbraní v boji proti převážení drog.

Pašeráci často polykají pečlivě zabalené balíčky či kapsle i s několika dekagramy drogy. Kromě uchovávání ve střevech je lidé převážejí i v ústech pod jazykem, ale také například v konečníku či v případě žen v genitáliích. CT je přitom schopné najít cizorodé předměty v těle mnohem lépe než běžné rentgeny.

Ampule s drogou v těle pašeráka jsou díky snímkům z tomografu zřetelné.

Ampule s drogou v těle pašeráka jsou díky snímkům z tomografu zřetelné.

FOTO: fotobanka Profimedia

Pašerák riskoval, když převážel ve střevech velké množství drog.

Pašerák riskoval, když převážel ve střevech velké množství drog.

FOTO: fotobanka Profimedia

Radioložka fakultní nemocnice ve švýcarském Bernu Priscilla Flachová je autorkou nové studie srovnávající obě snímací techniky. Prokázalo se, že paprsky fungující na principu tomografu instalované na švýcarských letištích a vlakových nádražích dokáží nasnímat nežádoucí předměty v těle ve výrazné barevné odlišnosti a velice detailně.

Převážení omamných látek tímto způsobem je velice nebezpečné, někdy jsou drogy uloženy do speciálních obalů, ale často pouze do kondomů, u nichž hrozí prasknutí. Velké množství drogy uvolněné do těla má ve většině případů fatální následky. Vyšetření CT byla poprvé zavedena v roce 1970, nyní se ještě zkoumá, zda by úroveň záření nemohla mít negativní vliv na organismus.

Droga v tabletách v ústní dutině.

Droga v tabletách v ústní dutině

FOTO: fotobanka Profimedia


Tato osoba převážela drogy v konečníku, ale rentgen je na rozdíl od CT nedokázal dobře odhalit.

FOTO: fotobanka Profimedia