„Zahájení dlouho očekávané stavby je krásným vánočním dárkem pro pět set pedagogů, pracovníků a studentů ústavu, kteří se již velmi těší na okamžik, kdy se budou moci nastěhovat do nových prostorných ateliérů, dílen, počítačových studií a kanceláří. Nová budova je také zaslouženým dárkem pro město Plzeň za úspěch v kandidatuře na hlavní město evropské kultury 2015,“ uvedl ředitel ÚUD Josef Mištera.

„Pro mne osobně je položení základního kamene tím nejúžasnějším dárkem mého života, který dostávám právě v den 55. narozenin, po osmi letech úspěšné existence ústavu a pěti letech zápasu o finanční podporu výstavby nové budovy,“ dodal Mištera.

Jednotlivé haly bude možné variabilně oddělovat příčkami

Budova Ústavu umění a designu (UUD) je založena na velikých, variabilně příčkovatelných halách. Připomíná budovu továrny. Součástí bude zvukové a animační studio pro natáčení animovaných filmů a videoklipů a rovněž multifunkční prostor pro nová média, který může fungovat jako ateliér multimédií, ateliér pro práci se světlem, filmové studio nebo i divadlo. Jedna ze stěn je odsunutelná a jeviště se tak může otevřít směrem k amfiteátru pro pět set diváků. Východy z ateliérů vedou do velkého obezděného dvora, kde mohou studenti pracovat na rozměrnějších prostorových dílech. Za vstupem do budovy bude situovaná další galerie UUD.

Architektonický návrh budovy vytvořil architektonický a projektový ateliér APA – Ing. arch. Jan Štípek. Jedná se o novostavbu zhruba obdélníkového tvaru s rozměry přibližně 100 x 40 m. Styl navržené budovy je industriální, s převládajícím šedým interiérem, v němž vyniknou expozice studentů. Uvnitř budou učebny, ateliéry, pracovny pedagogů a příslušné zázemí, vybudovány budou rovněž speciální komíny pro keramickou a výhledově i kovářskou pec. Handicapovaným návštěvníkům budovy bude sloužit bezbariérový přístup a dvě toalety.

Studenti a pedagogové se podíleli i na přípravě slavnostní poklepu základního kamene.
Kámen vybral akademický sochař profesor Jiří Beránek, vedoucí ateliéru Sochařství, a umělecky jej dotvořili jeho studenti. Kladivo pro tuto slavnostní příležitost navrhl a vyrobil student ateliéru Jakub Hanzl. [celá zpráva]