„Nemůžeme jen sedět a dívat se, jak rostlinné druhy mizí – rostliny jsou základem života na Zemi, zajišťují čistý vzduch, voda, potravu a palivo. Každý náš nádech ovlivňují rostliny. Všichni jsme na nich závislí,“ uvedl k výsledkům výzkumu jeden z jeho pracovníků, ředitel botanických zahrad v Londýně.

Vědci z několika britských institucí označili za ohrožené 22 procent rostlinných druhů. O dalších 33 procentech druhů se toho ví příliš málo na to, aby mohly být posouzeny. Vědci se obávají, že by mohly zmizet ještě než se o nich bude vědět více, s čímž by mohly být ztraceny například látky pro vývoj a výrobu léků.

Na světě je okolo 380 000 druhů rostlin. Mnohé ohrožuje mizení jejich přirozeného prostředí – většinou v důsledků odlesňování či zemědělství. Nejvíce jsou ohroženy druhy v tropických lesích.

Zatímco dřívější studie se zaměřovaly na nejohroženější rostliny či konkrétní oblasti, tato posuzovala rostliny z pěti hlavních rodů, a tudíž je podle jejích autorů věrohodnější a komplexnější.

Kromě toho výzkumníci upozornili, že se lidstvo při stravování stává závislým na omezeném počtu několika rostlin s omezenou genetickou základnou. Studie odhaduje, že 80 procent kalorií konzumovaných v celém světě pochází z pouhých 12 druhů.