Vznik života na Zemi je předmětem mnoha spekulací, v nichž kromě ideální kombinace vzdálenosti planety od Slunce a kosmického bombardování komet, které přinesly na Zemi vodu, hraje velkou roli náhoda. Mautner proto chce pravděpodobnosti pomoci.

"Máme morální povinnost naplánovat šíření života a přenést lidskou existenci do jiných hvězdných soustav, i kdyby to mělo být s pomocí mikrobiální aktivity, která by nové světy připravila, nastartovala udržitelný systém života," tvrdí Mautner a dodává: "Zajištění budoucnosti života dává lidské existenci kosmický smysl."

Mautner proto navrhuje vyslání široké škály mikroorganismů ke světům příhodných pro život. Ke světům, které jsou v okruhu do 500 světelných let. Bakteriální organismy by měly být schopné přečkat dlouhou cestu a po dopadu na jinou planetu se začít množit, likvidovat toxické složky atmosféry a mimo jiné produkovat kyslík.

K vyslání superspermií by podle Mautnera postačila současná technologie. Přestože v současnosti je vysílání nákladů do vesmíru poměrně drahé (200 tisíc korun za jeden kilogram), startovací balíčky života by mohly být poměrně malé - postačující je podle něj desetina gramu, která by obsahovala 100 000 organismů.  Takové množství má šanci přežít, uchytit se a začít se množit.

Nicméně Mautner tvrdí, že k úspěšnosti mise potřebuje lidstvo vyslat stovky tun biologického materiálu. Přesto odhaduje v takovém případě náklady na přibližně 20 miliard korun, což je podle něj přijatelná cena za zdržení a rozšíření pozemského života ve vesmíru.

Mautnerova práce je spekulativní a komentář časopisu Popular Science upozorňuje, že v Mautnerově podání se život zdá jako virus, který se prosadí, jen když je imunitní systém vesmíru slabý. Možné také je, že život na Zemi je následkem podobného projektu z nějakého dávno zaniklého světa.