Na terciární vzdělávání dostane Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) letos přibližně 20,8 miliardy korun. Oproti minulému roku výdaje poklesnou o pět procent, tedy o více než miliardu korun. Vyplývá to z návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2010, který vypracovala vláda Jana Fischera.

Na jednoho studenta dostanou školy necelých sedmdesát tisíc korun, což je o 6,7 procenta méně než letos. Uvedená čísla budou platit za předpokladu, že se nárůst počtu přijímaných zájemců v následujícím akademickém roce sníží na 2,6 procenta.

Ke zvyšování počtů prváků v minulých letech přistoupily všechny veřejné vysoké školy. Vedl je k tomu jednoduchý důvod. Čím více přijatých lidí, tím vyšší přípěvek od ministerstva. Bez ohledu na ekonomickou krizi má ale v budoucnu státních peněz plynout do resortu méně. „Snažíme se trend, který byl v minulých letech v rámci Evropy zcela výjimečný, brzdit,“ tvrdí Tomáš Bouška, tiskový mluvčí ministerstva.

Školy uvažují o dalších poplatcích

Školy proto oživují diskuse o možnosti zavedení poplatků za studium. Nový děkan Fakulty sociálních věd UK Jakub Končelík navrhuje například zpoplatnění opravných termínů na zkoušku nebo opakovaného studování určitého předmětu.

Tomáš Bouška potvrzuje, že každá škola bude řešit situaci podle svých možností. „Předpokládáme, že nevyčerpáme celý objem rozpočtových prostředků na vzdělávací činnost v roce 2009 a umožníme jejich využití v roce 2010. To spolehlivě vytvoří rozpočtový polštář pro všechny činnosti VŠE,“ uvádí rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls. Dodává, že škola zatím nemusela v důsledku hospodářské krize sáhnout k žádným restriktivním opatřením.