"Do konce listopadu tedy pošleme do každé základní školy na území hlavního města asi 1840 korun na každého žáka," uvedla ministryně školství Miroslava Kopicová. Za peníze mohou školy nakoupit učební pomůcky a učebnice.

Ministerstvo tak chce zlepšit hlavně výuku matematiky, počítačů, cizích jazyků a přírodních věd, podpořit by se měla i čtenářská nebo finanční gramotnost. Při mezinárodních srovnáních totiž v těchto oblastech dosahují české děti špatných výsledků.

Šéfka českého školství tak chce zmírnit znevýhodnění pražských škol, ty totiž nemohou čerpat z evropského sociálního fondu. Ten je mimo jiné určen pro rozvoj méně rozvinutých regionů.

Pro mimopražské základní školy je ve fondu připraveno 4,5 miliardy korun. Finance mohou v následujících dvou letech čerpat zjednodušeným způsobem prostřednictvím takzvaných šablon. Dosud totiž školy na evropské peníze často nedosáhly kvůli složité administrativě. Teď si škola určí, jestli chce třeba připravit vzdělávací kurz pro učitele nebo nakoupit interaktivní tabule. Do jednoduché šablony pak rozepíše svůj záměr a měla by na něj dostat peníze.

Ministerstvo školství tak chce kompenzovat pokles financí do školství. Podle posledních návrhů by měl rezort školství dostat příští rok o 1,2 miliardy korun méně. Kvůli protikrizovým opatřením také učitelům klesnou platy o čtyři procenta.