„Osmnáct se jich teprve zpracovává,“ vysvětlila vedoucí knihovny Sylva Řehořová. Čtyři vznikly před rokem 2006, tedy předtím než začala platit povinnost práce archivovat, dvě chybějí z jiných důvodů. Tři další – mezi nimi i údajně opsaná práce bývalého proděkana fakulty Ivana Tomažiče – jsou na rektorátu Západočeské univerzity. A podle rektora Josefa Průši se dá vysvětlit i osud zbývajících tří prací.

„Jedna vyšla jako kniha a další je údajně psaná německy,“ řekl Právu Průša. Zbývá disertace bývalého náměstka policejního ředitele Jana Brázdy. „Tu bude nutné dohledat ve spolupráci s katedrou,“ doplnil rektor.    

Gross v utajení

Brázda se už dříve pro média vyjádřil, že práci odevzdal. Stejně tak odmítli zpochybňování svých diplomových prací, které rovněž nejsou k nalezení, Řápková s Jančíkem. Rigorózní práce Stanislava Grosse k vidění zřejmě nikdy nebude. Už v roce 2005 tehdejší děkan právnické fakulty Milan Kindl řekl pro Plzeňský deník, že škola nemá k rigorózním pracím autorská práva. K zařazení práce do knihovny by tak musel dát svolení sám Gross.

O nahlédnutí do disertačních prací v úterý příliš velký zájem nebyl. „Přišlo jen pár studentů, kteří je potřebovali ke studijním účelům,“ konstatovala Řehořová.  

Přijdou o tituly?

Tomažičův plagiát, který měl podle jeho vysvětlení odhalit člověka, jenž z fakulty vynáší interní věci, i údajně „pravá“ Tomažičova vědecká práce jsou v rektorově trezoru. A podle Průši tam zůstanou, dokud si je nevyžádá policie. Zda mohlo při výrobě nastrčené práce dojít k přenesení ochranných znaků včetně skrytého čipu, rektor neví.

Česká televize informovala, že na právech podivně rychle vystudovaly dvě děti zastřeleného podnikatele Mrázka. Univerzita nechá tyto a podobné případy prošetřit. „Bude to součástí hloubkového auditu. Je možné, že někdo dostudoval za dva měsíce, ale třeba díky tomu, že přestoupil z jiné školy,“ podotkl Průša. A pokud se zmíněná „superrychlá“ studia potvrdí? „Teď nevím, co by se mělo stát, ale selský rozum mi velí, že by dotyční měli o titul přijít,“ uzavřel rektor.