Modelovým příkladem by mohly být podle serveru Live Science hrozivé následky hurikánu Katrina na jihu Spojených států v roce 2005, kdy se oblast New Orleans ocitla pod vodou a zahynulo půldruhého tisíce lidí. Hurikán jen podtrhl dlouhodobý problém, který je podobný ve všech deltách v Americe nebo Asii.

Intenzivní využívání říčních toků je kromě odvádění vody kvůli zavlažování spojeno i s regulací toků a budováním přehrad. Ty kromě samotné vody zadržují i sedimenty, které sebou řeka do delty běžně přinášela.

Studie, která vznikla pod vedením profesora Jamese Syvitského na Coloradské univerzitě v Boulderu, upozorňuje, že se 24 z celkem 33 velkých říčních delt po celém světě pozvolna potápí. Navíc většina z těchto oblastí (85 procent) čelilo v posledních letech ničivým povodním.

Delty řek jako je barmská Íravádí, nebo bangladéšská delta Gangy a Brahmaputry patří k nejhůře postiženým oblastem. Tajfuny sužují i ústí Mekongu ve Vietnamu a Perlové řeky v Číně.

Situace v oblasti delt se pak podle Syvitského může rychle zhoršit už do konce tohoto století. Podle projekcí, které počítají se zvýšením hladiny moře o necelého půl metru do konce století (což předpověděl Mezinárodní klimatický model v roce 2007) se záplavy zhorší o 50 procent.

"Chtěli jsme ukázat, že světové nížinné delty čelí vzrůstajícímu riziku záplav, ať již je přinášejí rozvodněné řeky nebo bouře z oceánu,“ řekl jeden ze spoluautorů studie Albert Kettner, který zdůraznil, že příčiny jsou komplexnější než prosté stoupání hladiny světového oceánu.

Vědci s odvoláním na satelitní snímkování a meteorologická data tvrdí, že se situace postupně zhoršovala a výrazněji se klesání delt projevilo ve srovnání současného stavu s historickými mapami, z nichž některé pocházely až z 18. století.

„Hurikán Katrina byl možná nejlepší příklad především pro Spojené státy, ale záplavy v asijských deltách v Barmě, Indii a Bangladéši si nedávno vyžádaly tisíce obětí,“ zdůraznila Irina Overeem, další spoluautorka studie uveřejněné v časopise Nature Geoscience.