Hlavní obsah
V Centru polymerních systémů UTB ve Zlíně vyvinuli speciální přístroj, který efektivně generuje UV záření. Foto: Petra Svěráková

Zlínští vědci mohou zbavit nemocnice bakterií

Zbavit prostředí ve zdravotnickém zařízení nežádoucích mikroorganismů a dalších škodlivin během několika vteřin? Co dnes zní jako utopie, může být v blízké době díky spolupráci českých a slovinských výzkumníků běžné.

V Centru polymerních systémů UTB ve Zlíně vyvinuli speciální přístroj, který efektivně generuje UV záření. Foto: Petra Svěráková
Zlínští vědci mohou zbavit nemocnice bakterií

Vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) a Institutu Jožefa Stefana (IJS) v Lublani totiž zkonstruovali přístroj, který efektivně generuje ultrafialové (UV) záření. Na vynález získala UTB společně s IJS na konci roku 2018 evropský patent.

„Zatímco za použití běžného zdroje UV záření je ke sterilizaci prostředí potřeba několik desítek minut, námi vyvinuté zařízení ji dokáže provést v řádu sekund. Jedná se o průlomovou záležitost v oblasti sterilizace,“ je přesvědčen jeden z tvůrců vynálezu Marián Lehocký.

Zařízení může najít využití i v dalších oblastech. Například v procesu vytvrzování polymerů. „Náš přístroj zvládne takový proces za desetinu času, který potřebují běžné zdroje záření,“ uvedl Lehocký.

UV záření podle nově představeného vynálezu vzniká ve výboji v trubici. Výhodou je to, že jeho zdroj je konstantní, zatímco v běžně dostupných zdrojích intenzita záření časem slábne.

„Bez vynikající infrastruktury CPS by vynález nikdy nemohl vzniknout,“ připomněl další z autorů Vladimír Sedlařík, nový rektor Univerzity Tomáše Bati. V současné době probíhají jednání o průmyslové výrobě zařízení. Ve spolupráci se slovinským institutem se také rozbíhá navazující aplikační výzkum.

„Patentováním zařízení generujícího UV záření získala UTB za posledních šest let už třetí evropský patent a další přihlášky jsou v řízení,“ doplnila Dana Kreizlová z oddělení patentů a licencí Centra transferu technologií UTB, která jako evropský patentový zástupce vyřizuje patentové přihlášky UTB před Evropským patentovým úřadem. Autory nového patentu jsou ale poprvé odborníci z Centra polymerních systémů. Roku 2016 obdržela zlínská univerzita také patent v USA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků