Hlavní obsah
Foto: MDZ

Zlínská herečka Jana Tomečková má nominaci na Thálii

Širší nominaci na Cenu Thálie 2016 přinesla pichlavá rodinná tragikomedie Srpen v zemi indiánů dlouholeté herečce Městského divadla Zlín Janě Tomečkové. V roli těžce nemocné a na lécích závislé matky rodu Violet Westonové exceluje.

Foto: MDZ
Zlínská herečka Jana Tomečková má nominaci na Thálii

„Velice mě to těší. Byla bych ráda, kdyby se diváci přišli podívat a sami posoudili, jestli si ji zasloužím. A aby se mnou tu radost sdíleli,“ řekla herečka s úsměvem. „Role Violet je nesmírně bohatá a mnohovrstevnatá. Je v ní láska, nenávist, obětování, smíření a mnoho dalšího. Jsem vděčná, že jsem tuto příležitost dostala,“ dodala. 

„Jana Tomečková je naše nevyčerpatelná energetická bomba se smyslem pro humor a s velkou dávkou ženské elegance, takže jsem moc ráda, že se jí podařilo ve Violet nabídnout roli, ve které ukázala všechno, co se do jejího velkého srdce vejde. Nejen pro její talent, ale především za její celoživotní profesionalitu a pokoru v práci si tu nominaci stoprocentně zaslouží. A zároveň děkuji a blahopřeji všem našim skvělým ženám, které v té inscenaci hrají, protože díky jejich krásným vztahům v zákulisí a na šatnách je celá ta černohumorná hra o silných rodinných vazbách mezi všemi dcerami a sestrami uvěřitelná a dojemná,“ řekla umělecká šéfka Hana Mikolášková.

Drama Tracyho Lettse patří k nejoceňovanějším divadelním textům současnosti. Svědčí o tom i Pulitzerova cena, kterou získalo v roce 2008 jeho filmové zpracování s Meryl Streepovou a Julií Robertsovou v hlavních rolích, obrovský úspěch na Broadwayi i na tuzemských jevištích.

Ve Zlíně měl Srpen v zemi indiánů premiéru v září 2016. Režie se ujal Petr Štindl. Úlohy tří dcer Jany Tomečkové ztvárnily Eva Daňková, Tamara Kotrbová a Marta Bačíková. Nejbližší reprízy jsou 1. a 17. března, s besedou s diváky po představení. Inscenace není vhodná pro děti do 15 let.

Další zajímavá ocenění

V užší nominaci na Cenu Thálie 2016 je také Hana Tomáš Briešťanská, která ve Zlíně působila čtyři sezóny a diváci ji stále na zlínských divadelních prknech mohou vidět v roli Dory Idesové v úspěšné inscenaci Žítkovské bohyně.

U odborné poroty zabodovalo i monodrama Shylock Divadla Na Jezerce. Milan Kňažko se za svou roli v něm ocitl v užší nominaci. Městské divadlo Zlín má Shylocka na programu 29. března v 17 hodin ve Velkém sále. Vstupenky už jsou v prodeji.

Jana Tomečková

Jana Tomečková se narodila 15. května 1941 ve městě Prievidza, ale vyrůstala v Čechách, přičemž od studentských let tíhla k divadlu. Bez odborné průpravy nastoupila jako devatenáctiletá do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, kde pobyla jednu sezónu (1960 - 1961). Další dva roky působila ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti (1961 - 1963). Další herecké zkušenosti sbírala v souboru Divadla Jiřího Wolkera v Praze (1963 - 1971). V roce 1971 získala angažmá v tehdejším Divadle pracujících v Gottwaldově (dnešní Městské divadlo Zlín), kde působí dodnes. Ztvárnila tady stovky rolí, například v inscenacích Marie Stuartovna, Šumař na střeše, Postřižiny, Život je zatraceně krásnej nebo Sestup Orfeův.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků