Hlavní obsah
Karel Svoboda, Jiří Štaidl a Karel Gott Foto: archív Supraphon

Zlatá kolekce připomíná nedožité 75. narozeniny Karla Svobody

Supraphon vydává k nedožitým 75. narozeninám hudebního skladatele Karla Svobody nové CD Zlatá kolekce. Toto trojcédé je rozděleno na kapitoly Lady Carneval, Lásko má, já stůňu a Ještě, že tě lásko mám, představující téměř pět dekád Svobodovy hitové tvorby.

Karel Svoboda, Jiří Štaidl a Karel Gott Foto: archív Supraphon
Zlatá kolekce připomíná nedožité 75. narozeniny Karla Svobody

Na této kompilaci najdeme celkem 62 největších hitů Karla Svobody, které napsal pro naše nejpopulárnější interprety své doby.

Karel Svoboda se narodil 19. prosince 1938 v Praze. Byl významný český skladatel filmové, televizní, populární a muzikálové hudby. Spolupracoval převážně s Karlem Gottem a s textařem Jiřím Štaidlem. 

Vedle populární hudby se věnoval ve veliké intenzitě filmové hudbě. Stal se dvorním skladatelem režiséra Václava Vorlíčka, počínaje filmem Smrt si vybírá z roku 1972 přes proslulou filmovou hudbu k pohádkovému filmu Tři oříšky pro Popelku až k seriálu Létající Čestmír. Dále napsal hudbu k seriálu Návštěvníci i znělku k seriálu Včelka Mája, která mu přinesla popularitu v tehdejším Západním Německu.

Karel Svoboda zemřel tragicky 28. ledna 2007.

Co pro vás znamená Karel Svoboda?

Marta Kubišová: Úplně první věc pro mne Karel napsal Depeši, která se stala hitem a zpívám ji dodnes, stejně jako Zvony nechte znít. S Karlem jsme se měli moc rádi...

Václav Neckář: S Karlem jsem se poprvé viděl, když složil skladbu Gemini. Zpíval jsem s ním pak v Mefistu, kde jsme spolu nazpívali a natočili jediný společný duet. Pak pro mě a Helenku napsal krásnou píseň Stín katedrál. Byl to můj dobrý kamarád, a dokonce jsem byl u něj doma, když skládal pro Karla Lady Carneval. Velmi jsem si ho vážil, měl jsem ho rád...

Hana Zagorová: Karel Svoboda byl jeden z mých prvních kamarádů v Praze. Báječnej. Dokonce mi napsal písničku na mého prvního Slavíka – Tisíc nových jmen. Byl to chytrý, vzdělaný, citlivý člověk a jedinečný skladatel. Je mi ctí, že jsem zpívala a dodnes zpívám jeho písně...

Petra Janů: Karel je pro mě napořád krásná, klenutá, lehce zapamatovatelná melodie. Jeho písničky máme v srdci jako drahé kamínky. Tím je nezapomenutelný. A to je moc dobře.

Karel Gott: O Karlu Svobodovi jsem vždycky mluvil a vždycky mluvit budu,  jako o jednom z mých pěti životních, doslova osudových kamarádů. Prostě opravdových přátel, jakých má člověk na rozdíl od stovek známých a kamarádíčků vždycky jenom pár. A to ještě musí mít velké štěstí. Něčím navíc, tedy jakýmsi bonusem k našemu celoživotnímu kamarádství, byly společné úspěchy na hudební scéně. A to nejen doma a nejen v německy mluvících zemích, ale i třeba v Brazílii, Řecku, dvakrát v Japonsku… Jedinečnost Karla Svobody tkvěla především v tom, že byl typicky český skladatel. Tak český, až mu to někdy někteří naši interpreti vytýkali. Ale právě v tom byla ona neskutečná síla. Za to za všechno, co pro mě Karel Svoboda během svého života udělal a co pro mě jako přítel znamenal, nemohu teď už udělat víc, než s pokorou zašeptat do nebes: „Karle, díky!“ Pořád si nemohu zvyknout na to, že už mi nikdy nic nesloží. A že už si nikdy nebudeme vyprávět o tom, co nás těší a co rmoutí. Zřejmě si na to nikdy nezvyknu, a hlavně – nikdy se s tím nesmířím!

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků