Hlavní obsah
Ing.Adam Franc při vzpomínce na výuku hry na flétnu bývalého žáka školy. Foto: Stanislava Dvořáková

Základní umělecká škola Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí slaví 80. výročí založení

Sobota 12. října se Dnem otevřených dveří ZUŠ Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí stala vrcholem oslav 80. výročí založení školy. Vedle programu výuky uměleckých oborů představila veškeré prostory nové budovy ve Smetanově ulici.

Ing.Adam Franc při vzpomínce na výuku hry na flétnu bývalého žáka školy. Foto: Stanislava Dvořáková
Základní umělecká škola Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí slaví 80. výročí založení

V bilanci úspěchů a zdolání těžkostí osmdesáti let činnosti ústecké umělecké školy přední místo zaujímá uspořádání mezinárodních soutěží, a to pro mladé talenty do 16 let, 61. ročníku Kocianovy houslové soutěže a 25. ročníku Heranovy violoncellové soutěže. O kladném věhlasu těchto soutěží svědčí účast mladých houslistů z celého světa.

Dalším úspěchem bylo postavení samostatné budovy s dostatečným prostorem pro čtyři umělecké obory.

Tato nová budova se v sobotu 12. října proměnila v jedno velké pódium pro početné návštěvníky z řad rodičů zhruba 820 žáků, široké veřejnosti i bývalých studentů některého oboru.

Slavnostní uvítání představilo v koncertním sále s kapacitou 180 míst smyčcové kvinteto a kytarový soubor Sweet Wood. Další tóny rozléhající se chodbami zavedly návštěvníky do zkušebny orchestrální a souborové hry a do tříd výuky jednotlivých nástrojů.

Na škole působí dva velké orchestry - symfonický orchestr Decapoda a swingový orchestr Black Band a tři soubory, Co-Bo Drums, Kocianek a Sweet Wood.

Další ukázkou byly jednotlivé třídy hudebního oboru s výukou sólového a sborového zpěvu (sbor Čtyřlístek) a hry na nástroje smyčcové, klávesové, kytaru, dechové a bicí. Celkově obor navštěvuje 514 žáků.

Taneční zrcadlový sál, přehrávače, osvětlovací technika, spousta kostýmů a různých tanečních a cvičebních doplňků tvoří vybavení pro 169 dětí třech věkových skupin klasického, lidového a současného tance včetně tance u tyče.

Výtvarný obor s ateliéry a nabídkou předmětů workshopů vytvořených rodiči s dětmi představila Mgr. Veronika Pekárková. Příkladem je výtvarná kultura a teoretická výuka, která využívá poznatky z dalších oborů lidské činnosti. Tomuto výtvarnému tvoření se věnuje 70 dětí.

Ukázka činnosti literárně-dramatického oboru, který navštěvuje 67 dětí, zavedla návštěvníky do 4. podlaží, kde se nachází malé divadélko s kapacitou 40 míst. Přípravou představení pod vedením MgA. Jiřího Zajíčka se děti učí nejen základům divadelní práce a herectví, ale i potřebám sociálně zaměřených povolání, kde je třeba vysoké míry empatie, schopnosti aktivně komunikovat, veřejně vystupovat a kreativně tvořit.

Závěrem prohlídky v 2. podlaží byla rozsáhlá výstava činnosti a historie školy. "V Oustí umí každý housti" patří ke kulturní tradici města a tím i k založení hudební školy, které v roce 1943 zapůjčil své jméno ústecký rodák, houslový virtuos a pedagog Jaroslav Kocian.

14. října 1939 vznikla Městská hudební škola jako druhá veřejná škola ve Východočeském kraji. Dlouho trvajícím problémem však byly  nedostatečné prostory pro výuku. Učilo se v divadelních šatnách, po vyučování v místních školách, v bývalém hotelu Šebesta u Starého nádraží, v pokojích Hernychovy vily.

Až druhé pololetí školního roku 2002/03 přineslo pro 900 žáků zahájení v prostorách nově postavené čtyřpodlažní budovy - samostatné Základní umělecké školy Jaroslava Kociana.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků