Hlavní obsah
S výstavbou dvou univerzitních budov se začalo v lednu 2020. V pozadí poslední atrakce Miniuni. Stav 13. února 2020 . Foto: Josef Zajíc

Začala stavba dvou areálů Ostravské univerzity

Dvě nové stavby Ostravské univerzity, budova Fakulty umění se zázemím pro Centrum digitálních technologií, hudební produkci a multimédia a stavba Univerzitního zázemí sportu a behaviorálního zdraví, budou dominovat za divadlem Antonína Dvořáka v Ostravě a v místech bývalého areálu Miniuni.

S výstavbou dvou univerzitních budov se začalo v lednu 2020. V pozadí poslední atrakce Miniuni. Stav 13. února 2020 . Foto: Josef Zajíc
Začala stavba dvou areálů Ostravské univerzity

Projekt výstavby dvou nových univerzitních budov je jednou z největších investic ve vysokém školství svého druhu. Stavba objektů začala letos v lednu a přijde na 1,13 miliardy korun.

Hrazena bude ze zdrojů Evropské unie prostřednictvím operačního programu - Výzkum, vývoj a vzdělávání, který v roce 2017 vyhlásilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Ministerstvo do projektu investuje 953 milionů korun, město Ostrava přispěje více ne 159 miliony. Zapojil se i Moravskoslezský kraj 14 miliony na připravu projektových dokumentací i samotná Ostravská univerzita 4 miliony.

Pro samotnou stavbu nových univerzitních budov Ostrava věnovala Ostravské univerzitě pozemky v hodnotě 42 milionů korun v lukrativní lokalitě a dále zaplatí 117 milionů za výstavbu podzemních garáží se 155 místy, které budou sloužit nejen univerzitě, ale také veřejnosti. Postaveny budou pod budovou "Univerzitního zázemí sportu a behaviorálního zdraví". Město Ostrava se podílelo na předfinancování projektové dokumentace staveb a jiných souvisejících nákladech.

Podmínky pro výstavbu nového univerzitního areálu město pomohlo vytvořit i přemístěním tramvajové smyčky a jedné z ostravských atrakcí Miniuni. Smyčka Výstaviště za budovou divadla Antonína Dvořáka je již zrušena od 22. ledna. Tramvaje se budou dočasně otáčet na terminálu Hranečník nebo tramvajové vozovně v Ostravě-Přívoze než se za řekou Ostravicí v blízkosti Slezskoostravského hradu vystaví nová smyčka. Dokončena bude v roce 2021.

„Pro cestující linek 4, 10 a 12 se nic nemění. Spoje, které dříve končily na Výstavišti, zajíždějí dále na Hranečník. Linky 11 a 6 jsou odkloněny na Nádražní ulici a pokračují směrem do Přívozu. Tramvajová zastávka Výstaviště zůstává v obou směrech nadále v provozu,” informovala Andrea Vojkovská, tisková mluvčí magistrátu.

Zásadní úpravy čekají takzvanou levobřežní komunikaci, která odděluje budoucí areál Ostravské univerzity od řeky Ostravice. Podle architektonické studie komunikace ve své nové podobě nebude tvořit umělou hranici mezi sportovně rekreačním a uměleckým děním Ostravské univerzity a životem řeky, naopak je přirozeně propojují.

Vzniknou tak nové příležitosti pro vnímání krásy a přírodního charakteru řeky Ostravice a jejího nejbližšího okolí. Návštěvníky okolí bude vyzývat nejen k odpočinku, ale také ke sportu.

„Od navržené úpravy očekáváme v blízké budoucnosti zklidnění dnešní komunikace. Z dlouhodobého hlediska bychom ji ideálně uzavřeli pro automobily, to však za předpokladu, že budeme mít objízdnou trasu. Preferujeme přírodě blízké řešení lokality a její návaznost na nové stavby Ostravské univerzity pro umění a sport. Předpokládáme, že výstavby univerzitních budov i naše úprava levobřežní komunikace skončí v roce 2021, nejpozději v roce 2022,” řekla náměstkyně primátora města Ostravy pro investice Zuzana Bajgarová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků