Hlavní obsah
Z výstavy Čechoslováci v gulagu Foto: Výstava Čechoslováci v gulagu

Výstavu Čechoslováci v gulagu a film Mrtvá trať představí ostravská Stará Aréna

Po Šavrdovském květnu se ostravský klub Stará Aréna a její filmový klub Studio Karel zapojuje do další akce věnované paměti národa. V pondělí 3. června v 17 hodin se zde uskuteční vernisáž výstavy Čechoslováci v gulagu, kterou představí ÚSTR spolu s autory výstavy Adamem Hradilkem a Janem Dvořákem.

Z výstavy Čechoslováci v gulagu Foto: Výstava Čechoslováci v gulagu
Výstavu Čechoslováci v gulagu a film Mrtvá trať představí ostravská Stará Aréna

Panelová výstava je věnována osudům československých občanů zavlečených do sovětských koncentračních táborů. Autoři zaznamenali desítky rozhovorů s bývalými vězni a shromáždili množství materiálů z archivů NKVD i autentických předmětů lágrového života. Výstava byla poprvé k vidění minulý rok v březnu v Knihovně Václava Havla v Praze a po uveřejnění v dalších městech ji budou moci návštěvníci zhlédnout také v Ostravě.

Společně s vernisáží bude uveden i dokumentární film Mrtvá trať režiséra Šimona Špidly, který vznikl během expedice na tzv. Transpolární magistrálu v srpnu 2009. Tato nedostavěná železnice, na níž pracovali vězni gulagu, zůstala po Stalinově smrti zakonzervována. Díky naprosté opuštěnosti a obtížné dostupnosti těchto končin (odtud i název - Mrtvá trať) tak dodnes podél nepoužívané železnice zůstaly netknuty desítky lágrů a železniční technika. V tom také spočívá jedinečnost této stavby, nikde jinde se bývalé pracovní tábory nezachovaly tak jako zde.

Výstava potrvá ve Staré Aréně až do konce června.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků