Hlavní obsah
Foto: 14|15 BAŤŮV ISNTITUT

Velikonoční jarmark na hradě v Malenovicích obohatí výstava malovaného nábytku

Muzeum jihovýchodní Moravy přichystalo pro návštěvníky Velikonoční jarmark na hradě Malenovice. Na nádvoří hradu i v jeho okolí se v sobotu 8. dubna představí tradiční řemeslníci i drobní prodejci. V hájence začne výstava Malováno na dřevo, která ukáže tradiční venkovský malovaný nábytek a hodiny.

Foto: 14|15 BAŤŮV ISNTITUT
Velikonoční jarmark na hradě v Malenovicích obohatí výstava malovaného nábytku

S Velikonočním jarmarkem mají návštěvníci poslední možnost navštívit nádvoří hradu, než bude celý hradní areál zcela uzavřen před rekonstrukcí. Po dobu rekonstrukce zůstane hájenka lidem i nadále přístupná.

„Návštěvníci se mohou těšit na ukázky řemesel, stánky se zajímavým velikonočním sortimentem a otevřena bude také čajovna,“ přiblížila program Hana Čubanová z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.  

Na jarmarku si lidé budou moci koupit keramiku, bižuterii, šité hračky, velikonoční a jiné dekorace, výrobky ze dřeva, medové a mrkvové dobroty, věci z patchworku a také muzejní publikace. Velikonoční jarmark se koná za každého počasí od 10 do 16 hodiny a vstup je pro návštěvníky zdarma.

Během jarmarku se v hájence ve 14 hodin uskuteční vernisáž celosezónní výstavy Malováno na dřevo. „Výstava představí soubor malovaného nábytku a malovaných hodin „švarcvaldek“,“ uvedla kurátorka výstavy PhDr. Alena Prudká z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Expozici budou tvořit předměty s originálními malovanými motivy, například truhly s florální, geometrickou i náboženskou malovanou výzdobou, šatní skříň s architektonickými a květinovými motivy či židle s ozdobně tvarovanými opěradly.

„Pozornost si zaslouží i truhla s malovanými medailony Panny Marie a Jana Nepomuckého, která je kopií truhly vyrobené ve známé dílně lidových malířů Hánů z Blatnice pod sv. Antonínem, a také soubor interiérových hodin se zdobeným ciferníkem,“ doplnila kurátorka výstavy.

Vystavené exponáty, především z 19. století, pocházejí ze sbírkového fondu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Na panelech ve výstavě budou umístěny informativní texty, které se budou věnovat fenoménu malovaného nábytku a jeho místu v domácnostech. Drobné ikonografické doklady představí prostředí, v němž tyto předměty žily a sloužily. Odbornou konzervaci některých vystavených předmětů přiblíží muzejní konzervátoři. 

Výstava bude k vidění až do 29. října, kdy se také letošní sezóna na hájence uzavře.

Od dubna do června bude hájenka otevřena vždy o víkendu od 10.00 do 12.00 hodin a od 13.00 do 16.00 hodin. Ve všední dny mimo pondělí, kdy je zavírací den, budou vstupy jen pro objednané návštěvy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků