Hlavní obsah
Foto: Host

Ve slepé uličce není jen dobrá kriminálka, odkrývá často idealizovanou severskou společnost

Severské kriminálky jsou delší dobu na výsluní čtenosti i sledovanosti ve filmové podobě. Ne vše s označením bestseller je opravdu hodné čtení, záleží i na překladu. Pokud se sejde téma a překladatel, je o úspěch postaráno. Zločin může ustoupit do pozadí před obnažením zdánlivě solidní společnosti.

Foto: Host
Ve slepé uličce není jen dobrá kriminálka, odkrývá často idealizovanou severskou společnost

Švédovi Henningu Mankellovi (1948) se podařilo ve svých knihách přitáhnout čtenáře ke kriminální zápletce, což nebylo až tak těžké.

Morduje se tu s chladnou brutalitou, ale kromě sympatického vyšetřovatele komisaře Kurta Wallendera a v některých románech i jeho dcery, policistky Lindy, se odkrývá i zdánlivě solidní severská společnost. Alkoholismus, xenofobie, o které se v sociálním státě nemluví, netečnost, korupce.

Ve slepé uličce společnosti

To léto patří k nejteplejším, jaká ve Švédsku lidé pamatují. Komisař Wallander se chystá na dovolenou s novou ženou, která se objevila v jeho životě, a doufá, že to bez něj jeho dospívající dcera i stárnoucí otec nějak zvládnou. Jenže letní pohoda nemilosrdně skončí, když se mu přímo před očima upálí v řepkovém poli mladá dívka.

Krátce nato udeří vrah, jehož bestialita nezná mezí. Za oběť si vybere bývalého švédského ministra spravedlnosti. Brzo se však ukáže, že zavražděný je jen první z řady obětí sériového vraha… Jaké je spojení mezi ministrem v penzi, úspěšným galeristou a obyčejným zlodějíčkem?

Politické krimi

Mankell žije střídavě v rodné zemi, ale také především v Mosambiku, kde vede divadelní soubor Avenida a píše stranou evropského ruchu. Jak sám říká, žije jednou nohou ve sněhu, druhou v písku. 

Na začátku devadesátých let vytvořil postavu komisaře Wallandera a napsal o něm sérii knih, které ho proslavily po celém světě. Kromě série o komisaři Wallanderovi vydal Host Mankellův detektivní thriller Číňan (2009; česky 2011).

Právě Číňan, dost špatně zfilmovaný, ukazuje, jak velmoc, o které se moc nemluví, ovládá světovou politiku a ekonomiku, jak se na pozadí kriminálních činů dá poodhalit expanze kdysi komunistické, nyní velmi silně kapitalistické Číny, stále zaštiťované stranou, po světě.

Mankell píše i o rasové politice v Africe, ani pád apartheidu nezničil podhoubí nenávisti vůči bílé rase. Mankella si ale musíte přebrat, je často protiizraelský a se sympatiemi k maoismu. Ne vždy se zdá zcela objektivní.

Krimiromán Ve slepé uličce vydal Host Brno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků