Hlavní obsah
Vítězný snímek v kategorii Lípy Prahy s názvem Za řekou od Markéty Zachové. Foto: Markéta Zachová

Ve fotografické soutěži Lípa - náš národní strom vyhrál snímek z Alšova nábřeží

Celkem 41 autorů se 121 fotografiemi se zúčastnilo 4. ročníku soutěže Lípa – náš národní strom pořádané webem Pražské stromy. Výsledky byly vyhlášeny v úterý 25. září v budově pražského magistrátu v Nové radnici, kde je také instalována výstava oceněných snímků.

Vítězný snímek v kategorii Lípy Prahy s názvem Za řekou od Markéty Zachové. Foto: Markéta Zachová
Ve fotografické soutěži Lípa - náš národní strom vyhrál snímek z Alšova nábřeží

„Lidé nejen v Praze, ale i na dalších místech naší země nalézali a obdivovali lípy, náš národní strom. To má v roce, kdy slavíme 100 let výročí státu, zvláštní symboliku. Snímky, které soutěžící zasílali, zachycují krásy české přírody a Prahy, ze všech je patrný vztah k životnímu prostředí a zájem o zachování stromů pro další generace,” uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková, která nad soutěží převzala záštitu. 

Vyhlášeny byly webem Pražské stromy pro amatérské fotografy dvě soutěžní kategorie: Lípy Prahy, do které byly směrovány snímky libovolných lip z území hlavního města, a Lípy republiky, která byla přednostně určena pro jubilejní lípy vysazené v letech 1918-2018. Každý mohl poslat nejvýše čtyři fotografie.

Šestičlenná porota složená ze zástupců vyhlašovatele a partnerů soutěže vybrala jako vítěze fotografii s názvem Za řekou od autorky Markéty Zachové. Soutěžící prozradila, že nebylo jednoduché snímek z pražského Alšova nábřeží zachytit: „Na fotku jsem čekala, dokud se na podzim neobarvily listy. Když už se tak konečně stalo, zase nebylo vhodné počasí na romantickou náladovku – podzimní podvečerní fotku. Ale nakonec se to povedlo. A dokonce bez lidí.”

Na první místo v kategorii Lípy republiky se probojoval snímek s názvem Na stráži od Lucie Mrázové. Letos vysazená lípa republiky u příležitosti 100. výročí vzniku ČSR, byla vyfotografována při procházce v lese u Památníků letců ve Velké Polomi.

Na slavnostním vyhlášení byly promítnuty oceněné snímky za účasti jejich autorů, kteří doplnili okolnosti vzniku jejich záběrů a kteří si převzali hodnotné ceny věnované partnery soutěže.

Poděkování patří partnerům soutěže, kterými jsou nakladatelství Euromedia, časopis Receptář, časopis Zahrádkář, Botanická zahrada Praha, Průhonický park a Agentura Koniklec.

Zároveň byla v přízemí Nové radnice otevřena výstava představující nejlepší snímky, která potrvá až do prosince.

Na fotografie, které měly největší úspěch se můžete podívat i na webu Pražské stromy

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků