Hlavní obsah
Foto: Město Bohumín

Vánoční jarmark v Bohumíně nabídne živý betlém i zabijačku

Po roce ovládnou Bohumín opět jednodenní vánoční a farmářské trhy. Masarykovo náměstí se promění už tuto sobotu 30. listopadu v lidovou vesničku s chaloupkami a zvířátky. Novinkou letošního jarmarku bude pravá moravská zabijačka, živý betlém i možnost vyzkoušet si na vlastní kůži vánoční zvyky.

Foto: Město Bohumín
Vánoční jarmark v Bohumíně nabídne živý betlém i zabijačku

Lít se bude třeba olovo, nebude chybět ani krájení jablíček či polibky pod jmelím. Vánoční trhy potrvají od 8 do 16 hodin.

Do Bohumína letos přijdete opět téměř 100 prodejců. V dřevěných stáncích se budou předhánět s nadílkou především ručních výrobků. Někteří z nich návštěvníkům přímo předvedou, jak se vyrábějí. Lidé se tak mohou těšit na zdobení baněk nebo ukázky výroby vánočních věnců.

K mání budou nejrůznější vánoční dekorace – ze slámy, dřeva, vizovického těsta nebo papíru. Nebude chybět cukroví, koření bez glutamátu, čajové směsi, přírodní mýdla, svíčky, výrobky z rakytníku, bižuterie, šály a čepice, keramika, dřevěné výrobky, hračky nebo dekorační předměty z litého kamene.

Kromě stánků s dárky se lidé mohou těšit na nejrůznější dobroty. Ochutnat budou moci punč, medovinu či svařené víno, stejně jako trdelník, pečené kaštany, valašské frgály, prvorepublikové pečivo či pražené oříšky.

Speciální program připravila pořadatelská agentura K3 Bohumín pro děti. Čekají na ně nejen živá zvířátka z ostravské zoo, ale také oslík s koníkem a ovečkami. Nejmenší si vyzkoušejí i výtvarnou papírovou dílničku. Ta bude fungovat ve foyer kina. Na děti tentokrát čeká speciální stroj, díky kterému si budou moci vyrobit vánoční ozdobu nebo dopisní papír a napsat přání Ježíškovi.

Zhotovit bude možné i placky či magnetky na přání. Aktivity pro děti jsou připraveny také v Salónu Maryška, kde se budou zdobit perníčky a k mání bude i medovník s horkou medovinou nebo čajem. Na náměstí pod širým nebem pak budou mít děti k dispozici speciální poštovní schránku na dopisy pro Ježíška. Tam už na ně bude čekat andělíček, který jim pomůže s odesláním dopisu, případně s jeho sepsáním.

"Živý betlém bude k vidění hned třikrát, v 9:30, 11 a 13:30 hodin, kdy zamíří od kina směrem k umělému betlému na začátku náměstí. Návštěvníci jarmarku se s postavami z betlému budou moci vyfotit nebo si zazpívat vánoční koledy s folklórním souborem Morava. Uprostřed náměstí se po roce opět objeví zvonička, tentokrát ale zvoneček nahradí jmelí. Vzdáme tak hold vánoční tradicí líbání pod jmelím. A pro návštěvníky jsme připravili v části věnované vánočním zvykům i ochutnávku horké čokolády," uvedla za pořadatelskou agenturu K3 Bohumín Radana Vozňáková.

V kině K3 připravili organizátoři pro děti ještě od 9 hodin promítání animované komedie Zataženo, občas trakaře. Ve 14 hodin se mohou malí diváci těšit na další pohádku, a to o šnečích závodech, nazvanou Turbo.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků